Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (399 entries)

en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
ru[0]: Обнаружена %s ошибка конфигурации
ru[1]: Обнаружены %s ошибки конфигурации
ru[2]: Обнаружено %s ошибок конфигурации

en: &#8212;Please choose an option&#8212;
ru: &#8212;Выберите вариант&#8212;

en: &mdash; Select &mdash;
ru: &mdash; Выберите &mdash;

en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
ru: (Это сообщение было добавлено в Contact Form 7 версии %s.)

en: (opens in a new tab)
ru: (откроется в новой вкладке)

en: (optional)
ru: (не обязательно)

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
ru: <code>%1$s</code> значение объекта <code>WPCF7_ContactForm</code> <strong>больше не доступно</strong>. Используйте вместо этого <code>%2$s</code>.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
ru: <strong>Дополнительные настройки</strong> позволяют вам изменить поведение контактной формы с помощью небольших кусочков кода.

en: <strong>Attention reCAPTCHA users:</strong> Google attempts to make all reCAPTCHA users migrate to reCAPTCHA Enterprise, meaning Google charges you for API calls exceeding the free tier. Contact Form 7 supports <a href="https://contactform7.com/turnstile-integration/">Cloudflare Turnstile</a>, and we recommend it unless you have reasons to use reCAPTCHA.
ru: <strong>Внимание пользователей reCAPTCHA:</strong> Google пытается заставить всех пользователей reCAPTCHA перейти на reCAPTCHA Enterprise, то есть Google взимает плату за вызовы API, превышающие бесплатный уровень. Contact Form 7 поддерживает <a href="https://contactform7.com/turnstile-integration/">Cloudflare Turnstile</a>, и мы рекомендуем его, если у Вас нет причин использовать reCAPTCHA.

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
ru: <strong>Contact Form 7 %1$s требует WordPress %2$s или новее.</strong> Пожалуйста, сначала <a href="%3$s">обновите WordPress</a>.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
ru: <strong>Копировать</strong> - Создание копии контактной формы. Копия унаследует все свойства формы кроме ID.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
ru: <strong>Изменить</strong> - Переход на экран изменения контактной формы. Вы также можете перейти на этот экран нажав на заголовок формы.

en: <strong>Error:</strong> Invalid key values.
ru: <strong>Ошибка:</strong> Недопустимые значения ключей.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
ru: <strong>Шаблон формы</strong> это HTML содержимое формы. Вы можете использовать код HTML, который разрешен в элементе форм. Вы также можете использовать теги форм Contact Form 7.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
ru: <strong>Сообщение (2)</strong> дополнительный шаблон сообщения, схожий с обычным шаблоном. Отличие только в том, что Сообщение (2) будет отображено в случае успешной отправки.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
ru: <strong>Сообщение</strong> позволяет управлять шаблоном сообщения (заголовоки и тело сообщения), которое будет отправлено от пользователя. Вы можете использовать теги форм Contact Form 7.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
ru: <strong>Заголовок</strong> это название контактной формы. Заголовок используется только для пометки формы и может быть изменен.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
ru: Тег формы - это заключенный в квадратные скобки сокращенный код, используемый в содержании формы. Тег формы обычно представляет собой поле ввода, и его компоненты можно разделить на четыре части: тип, имя, параметры и значения. Контактная форма 7 поддерживает несколько типов тегов формы, включая текстовые поля, числовые поля, поля даты, флажки, переключатели, меню, поля загрузки файлов, CAPTCHA и поля викторины.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
ru: Тег сообщения также является коротким кодом, который заключен в квадратные скобки и может использоваться в полях Сообщение и Сообщение (2). Тег сообщения представляет собой текст, введенный пользователем в соответствующее поле ввода.

en: API Key
ru: Ключ API

en: API configuration cleared.
ru: Конфигурация API очищена.

en: API key
ru: Ключ API

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
ru: Удаление ключей

[ctx: API keys]
en: Remove key
ru: Удалить ключ

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
ru: API-ключи для reCAPTCHA v3 отличаются от таковых v2; ключи v2 не работают с API v3. Вам следует зарегистрировать свой сайт повторно и получить ключи v3. Подробности здесь: %s.

en: Acceptable file types
ru: Разрешенные типы файлов

en: Acceptance checkbox
ru: Отметка принятия

en: Acceptance checkbox form-tag generator
ru: Генератор тегов формы чекбокса акцепта

en: Add Contact Form
ru: Добавить контактную форму

en: Add form submitters to your contact lists
ru: Добавьте отправителей форм в свои списки контактов

en: Additional Settings
ru: Дополнительные настройки

en: Additional Settings (%d)
ru: Дополнительные настройки (%d)

en: Additional headers
ru: Дополнительные заголовки

en: Additional settings
ru: Дополнительные настройки

en: Akismet is active on this site.
ru: Akismet активен на этом сайте.

en: Akismet returns a spam response.
ru: Akismet возвратил статус спама.

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
ru: Любая предоставленная Вами информация не будет передаваться с предоставляемыми услугами без вашего разрешения.

en: App Secret
ru: Секрет приложения (App Secret)

en: Attachment file does not exist at %path%.
ru: По указанному %path% файл вложения не существует.

en: Author
ru: Автор

en: Available Actions
ru: Доступные действия

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
ru: Перед тем как оплакивать потерянную почту &#8230;

en: Brevo integration
ru: Брево интеграция

en: Brevo is active on this site.
ru: Brevo активен на этом сайте.

en: CAPTCHAs are designed to distinguish spambots from humans, and are therefore helpless against human spammers. In contrast to CAPTCHAs, Akismet checks form submissions against the global database of spam; this means Akismet is a comprehensive solution against spam. This is why we consider Akismet to be the centerpiece of the spam prevention strategy.
ru: CAPTCHA созданы для того, чтобы отличать спам-ботов от людей, и поэтому беспомощны против спамеров-людей. В отличие от CAPTCHA, Akismet проверяет отправленные формы по глобальной базе данных спама; это означает, что Akismet является комплексным решением против спама. Именно поэтому мы считаем Akismet центральным элементом стратегии предотвращения спама.

en: Cannot create existing contact form.
ru: Невозможно создать существующую контактную форму.

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Checkboxes form-tag generator
ru: Генератор тегов для форм с флажками

en: Class attribute
ru: Атрибут class

en: Close
ru: Закрыть

en: Close this dialog box
ru: Закройте это диалоговое окно

en: Cloudflare Turnstile integration
ru: Интеграция Cloudflare Turnstile

en: Colons are used in form-tag names.
ru: В названиях тегов формы используются двоеточия.

en: Complete payment
ru: Завершить платеж

en: Condition
ru: Условие

en: Configuration error is detected.
ru: Обнаружена ошибка конфигурации.

en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
ru[0]: Проверка конфигурации завершена. %s неверная форма контактов была обнаружена.
ru[1]: Проверка конфигурации завершена. %s неверные формы контактов были обнаружены.
ru[2]: Проверка конфигурации завершена. %s неверных форм контактов было обнаружено.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
ru: Проверка конфигурации завершена. Проблемы в контактных формах не найдены.

en: Consented
ru: Одобрено

en: Contact
ru: Contact Form 7

en: Contact Form
ru: Форма

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
ru: Contact Form 7 не сохраняет отправленные сообщения. Поэтому, возможны потери важных сообщений, если у вашего почтового сервера имеются проблемы или вы допустили ошибки в настройке формы.

en: Contact Form 7 has completed the <a href="https://contactform7.com/2025/01/08/complete-removal-of-constant-contact-integration/">removal of the Constant Contact integration</a>. We recommend <a href="https://contactform7.com/sendinblue-integration/">Brevo</a> as an alternative.
ru: Contact Form 7 завершил <a href="https://contactform7.com/2025/01/08/complete-removal-of-constant-contact-integration/">удаление интеграции с Constant Contact</a>. Мы рекомендуем <a href="https://contactform7.com/sendinblue-integration/">Brevo</a> в качестве альтернативы.

en: Contact Form 7 needs your support.
ru: Contact Form 7 нуждается в вашей поддержке.

en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
ru: Contact Form 7 поддерживает фильтрацию спама с помощью %1$s. %2$s блокирует назойливых спам-ботов. Кроме того, используя %3$s, Вы можете блокировать сообщения, содержащие указанные ключевые слова или отправленные с указанных IP адресов.

en: Contact Forms
ru: Контактные формы

en: Contact form
ru: Контактная форма

en: Contact form %d
ru: Контактная форма %d

en: Contact form created.
ru: Контактная форма создана.

en: Contact form deleted.
ru: Контактная форма удалена.

en: Contact form not found.
ru: Контактная форма не найдена.

en: Contact form saved.
ru: Контактная форма сохранена.

en: Contact lists
ru: Списки контактов

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
ru: Скопируйте этот шорткод и вставьте его в свои записи, страницы или содержимое текстового виджета:

en: Could not access filesystem.
ru: Нет доступа к файловой системе.

en: Date
ru: Дата

en: Date field
ru: Поле даты

en: Date field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы поля даты

en: Date format that the sender entered is invalid
ru: Отправителем введён некорректный формат даты

en: Date is earlier than minimum limit
ru: Более ранняя дата установленного ограничения

en: Date is later than maximum limit
ru: Более поздняя дата установленного ограничения

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Deprecated settings are used.
ru: Используются устаревшие настройки.

en: Disallowed words (%s) are used.
ru: Использованы запрещенные слова (%s).

en: Disallowed words are used.
ru: Использованы запрещенные слова.

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Do you need help?
ru: Вам нужна помощь?

en: Docs
ru: Документация

en: Dots are used in form-tag names.
ru: Точки используются в названиях меток формы.

en: Drop-down menu
ru: Выпадающее меню

en: Drop-down menu form-tag generator
ru: Генератор тегов формы выпадающего меню

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ru: Изменить &#8220;%s&#8221;

en: Edit Contact Form
ru: Редактировать контактную форму

en: Editing form template
ru: Правка шаблона формы

en: Editing messages
ru: Редактирование сообщений

en: Email address field
ru: Поле адреса email

en: Email address field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы поля адреса электронной почты

en: Email address that the sender entered is invalid
ru: Отправителем введён некорректный адрес e-mail

en: Email marketing
ru: Маркетинг по электронной почте

en: Enter title here
ru: Введите заголовок

en: Error
ru: Ошибка

en: Error in deleting.
ru: Ошибка при удалении.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
ru: Исключить вывод строк с пустыми тегами сообщения

en: FAQ
ru: Частые вопросы

en: FAQ about Configuration Validator
ru: Часто задаваемые вопросы о конфигурации валидатора

en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
ru: Не удалось прикрепить файл. %s не читается.

en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
ru: Невозможно прикрепить файл. %s отсутствует в папке.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
ru: Невозможно прикрепить файл. Максимальный размер файла 25 мегабайт.

en: Field name
ru: Название поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: File attachments
ru: Прикреплённые файлы

en: File size limit
ru: Ограничение размера файла

en: File uploading field
ru: Поле загрузки файла

en: File uploading field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы поля загрузки файлов

en: For more information:
ru: Дополнительная информация:

en: Form
ru: Шаблон формы

en: Form-tag Generator: %s
ru: Генератор тега формы: %s

en: Form-tags
ru: Теги формы

en: From
ru: От кого

en: From: %s
ru: От: %s

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
ru: Функция %1$s <strong>устарела</strong>, начиная с Contact Form 7 версии %2$s! Вместо неё используйте %3$s.

en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
ru: Функция %1$s была вызвана неправильно. %2$s %3$s

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">drop-down menu</a>.
ru: Создает форму-тег для <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">выпадающего меню</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/date-field/">date input field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/date-field/">поля ввода даты</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/file-uploading-and-attachment/">file uploading field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/file-uploading-and-attachment/">поля загрузки файла</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/number-fields/">number input field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/number-fields/">поля ввода числа</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/quiz/">quiz</a>.
ru: Создает форму-тег для <a href="https://contactform7.com/quiz/">викторины</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/submit-button/">submit button</a>.
ru: Создает тег формы для <a href="https://contactform7.com/submit-button/">кнопки отправки</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">URL input field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/text-fields/">поля ввода URL</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">multi-line plain text input area</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/text-fields/">многострочной области ввода обычного текста</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">single-line plain text input field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/text-fields/">однострочного поля ввода обычного текста</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">telephone number input field</a>.
ru: Создает тег формы для <a href="https://contactform7.com/text-fields/">поля ввода телефонного номера</a>.

en: Generates a form-tag for a group of <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">checkboxes</a>.
ru: Создает тег формы для группы <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">флажков</a>.

en: Generates a form-tag for a group of <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">radio buttons</a>.
ru: Создает тег формы для группы <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">радиокнопок</a>.

en: Generates a form-tag for an <a href="https://contactform7.com/acceptance-checkbox/">acceptance checkbox</a>.
ru: Создает тег формы для <a href="https://contactform7.com/acceptance-checkbox/">флажка принятия</a>.

en: Generates a form-tag for an <a href="https://contactform7.com/text-fields/">email address input field</a>.
ru: Генерирует тег формы для <a href="https://contactform7.com/text-fields/">поля ввода адреса электронной почты</a>.

en: Getting spammed? You have protection.
ru: Получаете спам? У нас есть защита.

en: HTML Disallowance: %s
ru: Запрет HTML: %s

en: HTML tags are used in a message.
ru: В сообщении используются HTML теги.

en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
ru: HTTP-ответ: %1$s %2$s %3$s из %4$s

en: Hello,
    
    This is a confirmation email sent from %1$s.
    
    We have received your submission to our web form, according to which you have allowed us to add you to our contact list. But, the process has not yet been completed. To complete it, please click the following link.
    
    %2$s
    
    If it was not your intention, or if you have no idea why you received this message, please do not click on the link, and ignore this message. We will never collect or use your personal data without your clear consent.
    
    Sincerely,
    %1$s
ru: Здравствуйте,
    
    Это письмо с подтверждением, отправленное с сайта %1$s.
    
    Мы получили заявку, оставленную через форму на нашем сайте, согласно которой вы разрешили нам добавить вас в наш список контактов. Однако процесс еще не завершён. Чтобы завершить его, пожалуйста, перейдите по следующей ссылке.
    
    %2$s
    
    Если это не входило в ваши планы, или вы не знаете, почему вы получили это сообщение, пожалуйста, не нажимайте на ссылку и просто проигнорируйте это сообщение. Мы никогда не будем собирать или использовать ваши личные данные без вашего чёткого согласия.
    
    С уважением, %1$s

en: Here are some available options to help solve your problems.
ru: Вот несколько доступных настроек, которые помогут решить ваши проблемы.

en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
ru: Вебзацеп %1$s <strong>устарел</strong>, начиная с Contact Form 7 версии %2$s, альтернативы ему нет.

en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
ru: Вебзацеп %1$s считается <strong>устаревшим</strong> начиная с Contact Form 7 версии %2$s! Вместо него используйте %3$s .

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
ru: Наведение на строку в списке контактных форм отобразит список возможных действий над формой. Вы можете выполнять следующие действия:

en: ID attribute
ru: Атрибут ID

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
ru: В <strong>Сообщениях</strong> вы можете использование различные типы сообщений для контактной формы. Эти сообщения относительно невелики, например как требование заполнить недостающее поле.

en: In bytes. You can use kb and mb suffixes.
ru: В байтах. Можно использовать суффиксы kb и mb.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
ru: В полях ниже вы можете использовать эти почтовые теги:

en: Insert Tag
ru: Вставить тег

en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
ru: Установите плагин хранения сообщений, прежде чем это случится с вами. %s сохраняет все сообщения в базу данных, что проходят через контактные формы. Flamingo это бесплатный плагин для WordPress, созданный тем же автором, что и Contact Form 7.

en: Integration
ru: Интеграция

en: Integration with External API
ru: Интеграция с внешним API

en: Integration with external APIs
ru: Интеграция с внешними API

en: Invalid Stripe Payment Intent ID detected.
ru: Обнаружен неверный идентификатор намерения платежа Stripe.

en: Invalid action URL is detected.
ru: Обнаружено недействительное действие URL.

en: Invalid key values.
ru: Неправильное значение ключа.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
ru: Был использован некорректный синтаксис почтового адреса в поле %name%.

en: Invalid mailbox syntax is used.
ru: Использован некорректный синтаксис почтового адреса.

en: Invalid tag name (%s) is specified.
ru: Указано недопустимое имя тега (%s).

en: It is hard to continue to maintain this plugin without support from users like you.
ru: Трудно продолжать поддерживать этот плагин без поддержки таких пользователей, как вы.

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
ru: Запрещается использовать файлы вне каталога wp-content.

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
ru: Конструктор контактных форм. Простой, но гибкий.

en: Label
ru: Этикетка

en: Learn how your data is processed.
ru: Узнайте, как обрабатываются ваши данные.

en: Length
ru: Продолжительность

en: Mail
ru: Письмо

en: Mail (2)
ru: Письмо (2)

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
ru: Mail (2) - это дополнительный шаблон электронной почты, обычно используемый при отправке автоматических ответов.

en: Mail-tags
ru: Теги сообщения

en: Manage your contact lists
ru: Управление списком контактов

en: Manage your email templates
ru: Управление шаблонами электронной почты

en: Max
ru: Макс.

en: Message Body:
ru: Сообщение:

en: Message body
ru: Тело письма

en: Messages
ru: Уведомления при отправке формы

en: Min
ru: Мин.

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
ru: Ошибки в конфигурации ведут к сбоям в отправке писем или иным неполадкам. Проверьте сейчас свои контактные формы.

en: Multiple form controls are in a single label element.
ru: Несколько элементов управления формы находятся внутри одного элемента маркировки.

en: Not consented
ru: Не одобрено

en: Number field
ru: Числовое поле

en: Number field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы числового поля

en: Number format that the sender entered is invalid
ru: Отправителем введён некорректный числовой формат

en: Number is larger than maximum limit
ru: Число больше максимального предела

en: Number is smaller than minimum limit
ru: Число меньше минимального предела

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
ru: На этом экране вы можете изменить контактную форму. Контактная форма состоит из следующих компонентов:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
ru: На этом экране вы можете управлять контактными формами Contact Form 7. Вы можете управлять неограниченным количеством форм. Каждая форма имеет уникальный ID и специальный шорткод ([contact-form-7 ...]). Для добавления формы в запись или виджет просто вставьте шорткод.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
ru: На этом экране можно управлять услугами, которые доступны через Contact Form 7. Использование API позволит вам взаимодействовать с любыми доступными сторонними сервисами.

en: One item per line.
ru: Один элемент на строку.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
ru: Одно или несколько полей содержат ошибочные данные. Пожалуйста, проверьте их и попробуйте ещё раз.

en: One pipe-separated question-answer pair (question|answer) per line.
ru: Одна разделенная трубкой пара вопрос-ответ (вопрос|ответ) на строку.

en: Opt-in confirmation from %s
ru: Подтверждение подписки от %s

en: Option 1
    Option 2
    Option 3
ru: Вариант 1
    Вариант 2
    Вариант 3

en: Overview
ru: Обзор

en: Payment is required. Please pay by credit card.
ru: Оплата обязательна. Пожалуйста, оплатите кредитной картой.

en: Payments
ru: Платежи

en: Pipe-separated file types list. You can use file extensions and MIME types.
ru: Список типов файлов, разделенных трубками. Можно использовать расширения файлов и типы MIME.

en: Please enter a URL.
ru: Введите URL.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
ru: Введите дату в формате ГГГГ-ММ-ДД.

en: Please enter a number.
ru: Введите число.

en: Please enter a telephone number.
ru: Введите номер телефона.

en: Please enter an email address.
ru: Введите адрес электронной почты.

en: Please fill out this field.
ru: Важно заполнить это поле.

en: Proceed to checkout
ru: Приступить к оформлению заказа

en: Professional services
ru: Профессиональные услуги

en: Publishable Key
ru: Публикуемый ключ

en: Put the condition for consent here.
ru: Поставьте здесь условие для получения согласия.

en: Questions and answers
ru: Вопросы и ответы

en: Quiz
ru: Вопрос

en: Quiz form-tag generator
ru: Генератор тегов для форм викторины

en: Radio buttons
ru: Кнопки-переключатели

en: Radio buttons form-tag generator
ru: Генератор тегов форм радиокнопок

en: Range
ru: Диапазон

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Search Contact Forms
ru: Поиск формы

en: Search results for: <strong>%s</strong>
ru: Результаты поиска для: <strong>%s</strong>

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Select an email template:
ru: Выберите шаблон электронной почты:

en: Select lists to which contacts are added:
ru: Выберите списки, в которые добавляются контакты:

en: Selectable values
ru: Выбираемые значения

en: Send
ru: Отправить

en: Send a welcome email to new contacts
ru: Отправить приветственное письмо новым контактам

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
ru: Отправитель не ввёл корректный ответ на вопрос

en: Sender email address does not belong to the site domain.
ru: Электронный адрес отправителя не принадлежит домену сайта.

en: Sender&#8217;s message failed to send
ru: Отправителю&#8217;не удалось отправить сообщение

en: Sender&#8217;s message was sent successfully
ru: Сообщение отправителя&#8217 ; было успешно отправлено

en: Sending mail has been aborted.
ru: Отправка почты была отменена.

en: Setting up mail
ru: Настройка почты

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Setup integration
ru: Настроить интеграцию

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show welcome panel
ru: Показать панель приветствия

en: Site Key
ru: Ключ сайта

en: Slider
ru: Слайдер

en: Spam filtering with Akismet
ru: Фильтрация спама с помощью Akismet

en: Spam protection
ru: Защита от спама

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
ru: Спамеры пытаются проникнуть повсюду и ваши контактные формы не являются исключением. Прежде чем вас засыпят назойливыми рекламными сообщениями, защитите ваши контактные формы с помощью мощного защитного функционала, предоставляемого плагином Contact Form 7.

en: Spinbox
ru: Поле счетчика

en: Status
ru: Статус

en: Store and organize your contacts while protecting user privacy on Brevo, the leading CRM & email marketing platform in Europe. Brevo offers unlimited contacts and advanced marketing features.
ru: Храните и организуйте свои контакты, защищая конфиденциальность пользователей на Brevo, ведущей платформе CRM и почтового маркетинга в Европе. Brevo предлагает неограниченные контакты и расширенные маркетинговые функции.

en: Stripe integration
ru: Stripe интеграция

en: Stripe is a simple and powerful way to accept payments online. Stripe has no setup fees, no monthly fees, and no hidden costs. Millions of businesses rely on Stripe&#8217;s software tools to accept payments securely and expand globally.
ru: Stripe - это простой и мощный способ принимать платежи в Интернете. В Stripe нет ни платы за установку, ни ежемесячной платы, ни скрытых расходов. Миллионы предприятий полагаются на программные инструменты Stripe&#8217;для безопасного приема платежей и глобального расширения.

en: Stripe is active on this site.
ru: Stripe активен на этом сайте.

en: Stripe is not available on this site. It requires an HTTPS-enabled site.
ru: Stripe недоступен на этом сайте. Для этого требуется сайт с поддержкой HTTPS.

en: Subject
ru: Тема

en: Subject: %s
ru: Тема: %s

en: Submission was referred to as spam
ru: Отправляемые данные определены как спам

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit button
ru: Кнопка Отправить

en: Submit button form-tag generator
ru: Генератор тегов формы кнопки отправки

en: Submitted nonce is invalid.
ru: Отправленный код nonce неверен.

en: Support
ru: Поддержка

en: Support forums
ru: Форумы поддержки

en: Telephone number field
ru: Поле ввода номера телефона

en: Telephone number field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы поля телефонного номера

en: Telephone number that the sender entered is invalid
ru: Отправителем введён некорректный номер телефона

en: Text area
ru: Область текста

en: Text area form-tag generator
ru: Генератор тегов формы текстовой области

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Text field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы текстового поля

en: Thank you for your message. It has been sent.
ru: Спасибо за Ваше сообщение. Оно успешно отправлено.

en: The Constant Contact integration has been removed.
ru: Интеграция с Constant Contact была удалена.

en: The answer to the quiz is incorrect.
ru: Неверный ответ на проверочный вопрос.

en: The capital of Brazil? | Rio
ru: Столица Бразилии? | Рио

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
ru: Код, который ввел отправитель не совпадает с CAPTCHA

en: The form-tag to be inserted into the form template
ru: Тег формы, который должен быть вставлен в шаблон формы

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
ru: Четвертый параметр ($mail_tag) должен быть экземпляром класса WPCF7_MailTag.

en: The request payload format is not supported.
ru: Формат нагрузки запроса не поддерживается.

en: The requested contact form was not found.
ru: Запрошенная контактная форма не найдена.

en: The total size of attachment files is too large.
ru: Общий размер вложенных файлов слишком велик.

en: The uploaded file is too large.
ru: Загруженный файл слишком большой.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
ru: Также существуют специальные теги писем, которые имеют специфические названия, но не имеют соответствующих тегов формы. Они используются для представления метаданных об отправке форм, таких как IP отправителя или URL страницы сайта.

en: There are invalid mail header fields.
ru: Присутствуют недопустимые поля заголовка почты.

en: There are several ways for you to %s: testing, coding, translating it into your local languages, helping other users, financial donations, etc, etc. We equally welcome you regardless of the way you contribute.
ru: У вас есть несколько способов %s: тестирование, кодирование, перевод на ваши языки, помощь другим пользователям, финансовые пожертвования и т.д. и т.п. Мы одинаково рады вам, независимо от того, каким способом вы вносите свой вклад.

en: There are terms that the sender must accept
ru: Уведомление отправителю о том, что необходимо принять условия соглашения

en: There is a field that the sender must fill in
ru: Необходимо заполнить все обязательные поля

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
ru: Какое-то поле имеет длину ввода больше максимально допустимого

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
ru: Какое-то поле имеет длину ввода меньше минимально допустимого

en: There is a possible empty field.
ru: Вероятно есть пустое поле.

en: There is no valid unit tag.
ru: Нет допустимой метки для единицы.

en: There was an error deleting the contact form.
ru: Ошибка при удалении контактной формы.

en: There was an error saving the contact form.
ru: Ошибка при сохранении контактной формы.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
ru: При отправке сообщения произошла ошибка. Пожалуйста, попробуйте ещё раз позже.

en: There was an error uploading the file.
ru: При загрузке файла произошла ошибка.

en: There was an unknown error uploading the file.
ru: При загрузке файла произошла неизвестная ошибка.

en: This checkbox is optional.
ru: Этот флажок необязателен.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
ru: Эта контактная форма содержит поля CAPTCHA, но необходимые библиотеки (GD и FreeType) недоступны на вашем сервере.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ru: Эта контактная форма содержит поля CAPTCHA, но временная папка для файлов (%s) не существует или закрыта на запись. Вы можете создать эту папку или изменить её права вручную.

en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
ru: Эта контактная форма содержит поля загрузки файлов, но временная папка для файлов (%s) не существует или закрыта для записи. Вы можете создать эту папку или изменить разрешения вручную.

en: This contact form is available only for logged in users.
ru: Эта форма доступна только для зарегистрированных пользователей.

en: This email is a receipt for your contact form submission on our website (%1$s %2$s) in which your email address was used. If that was not you, please ignore this message.
ru: Это письмо является квитанцией об отправке контактной формы на нашем веб-сайте (%1$s %2$s), в которой использовался ваш адрес электронной почты. Если это были не вы, пожалуйста, проигнорируйте это сообщение.

en: This field expects the submitter URL.
ru: В этом поле ожидается URL-адрес отправителя.

en: This field expects the submitter email.
ru: Это поле ожидает отправителя email.

en: This field expects the submitter name.
ru: В этом поле указывается имя отправителя.

en: This field expects the submitter telephone number.
ru: В этом поле указывается номер телефона отправителя.

en: This field has a too early date.
ru: В это поле введена слишком ранняя дата.

en: This field has a too large number.
ru: В это поле введено слишком большое число.

en: This field has a too late date.
ru: В это поле введена слишком поздняя дата.

en: This field has a too long input.
ru: В это поле вставлен слишком большой объем данных.

en: This field has a too short input.
ru: В это поле вставлен слишком малый объем данных.

en: This field has a too small number.
ru: В это поле введено слишком маленькое число.

en: This form uses Akismet to reduce spam.
ru: Эта форма использует Akismet для уменьшения количества спама.

en: This is a notification that a contact form was submitted on your website (%1$s %2$s).
ru: Это уведомление о том, что на вашем веб-сайте (%1$s %2$s) была отправлена контактная форма.

en: This is a required field.
ru: Это обязательное поле.

en: Title
ru: Заголовок

en: To
ru: Кому

en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
ru: Для использования CAPTCHA требуется установить плагин %s.

en: To use the user input in the email, insert the corresponding mail-tag %s into the email template.
ru: Чтобы использовать пользовательский ввод в письме, вставьте в шаблон письма соответствующий mail-tag %s.

en: Too many items are selected.
ru: Выбрано слишком много элементов.

en: Turnstile is Cloudflare&#8217;s smart CAPTCHA alternative, which confirms web visitors are real and blocks unwanted bots without slowing down web experiences for real users.
ru: Turnstile - это умная альтернатива CAPTCHA от Cloudflare&#8217;, которая подтверждает, что посетители сайта реальны, и блокирует нежелательных ботов, не замедляя работу с сайтом для реальных пользователей.

en: Turnstile is active on this site.
ru: Turnstile активен на этом сайте.

en: Turnstile token is empty.
ru: Токен Turnstile пуст.

en: Turnstile validation failed.
ru: Проверка Turnstile не удалась.

en: URL field
ru: Поле URL

en: URL field form-tag generator
ru: Генератор тегов формы поля URL

en: URL that the sender entered is invalid
ru: Отправителем введён некорректный URL

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
ru: Недоступные элементы HTML используются в шаблоне формы.

en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
ru: Использованы недопустимые названия (%names%) элементов управления формы.

en: Undefined value was submitted through this field.
ru: Неопределенное значение было отправлено через это поле.

en: Unique identifier for the contact form.
ru: Уникальный идентификатор для контактной формы.

en: Unsafe email config is used without sufficient protection.
ru: Используется небезопасная конфигурация электронной почты без достаточной защиты.

en: Untitled
ru: Без названия

en: Uploadable file size exceeds PHP&#8217;s maximum acceptable size.
ru: Размер загружаемого файла превышает макс. допустимый размер PHP&#8217 ;.

en: Uploaded file is not allowed for file type
ru: Тип файла запрещен к загрузке

en: Uploaded file is too large
ru: Загруженный файл слишком большой

en: Uploading a file fails for PHP error
ru: Проблема при загрузке файла из-за ошибки PHP

en: Uploading a file fails for any reason
ru: Неудачная загрузка файла по какой-то причине

en: Use HTML content type
ru: Использовать HTML-формат письма

en: Use Mail (2)
ru: Использовать почту (2)

en: Use of tag generator instances older than version 2 is deprecated. Version %1$s instance (%2$s) detected.
ru: Использование экземпляров генератора тегов старше версии 2 устарело. Обнаружен экземпляр версии %1$s (%2$s).

en: Use the first item as a label.
ru: Используйте первый элемент в качестве метки.

en: Use this text as the placeholder.
ru: Используй этот текст в качестве заполнителя.

en: User-Agent string is unnaturally short.
ru: Строка User-Agent неестественно коротка.

en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
ru[0]: Проверить сейчас %s контактную форму
ru[1]: Проверить сейчас %s контактные формы
ru[2]: Проверить сейчас %s контактных форм

en: Validate Configuration
ru: Проверить конфигурацию

en: Validate Contact Form 7 Configuration
ru: Проверить конфигурацию Contact Form 7

en: Validation errors occurred
ru: Наличие ошибок заполнения

en: Welcome email
ru: Приветственное письмо

en: Welcome panel
ru: Панель приветствия

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
ru: Не смотря на то, что теги формы имеют сложный синтаксис, вам не нужно его знать, так как вы можете использовать генератор тегов (кнопка <strong>Сгенерировать тег</strong> на этой странице).

en: With help from cloud-based machine learning, anti-spam services will protect your forms (%1$s). Even payment services are natively supported (%2$s).
ru: С помощью облачного машинного обучения службы защиты от спама защитят ваши формы (%1$s). Поддерживаются даже платежные сервисы (%2$s).

en: Wrap each item with a label element.
ru: Оберните каждый элемент элементом label.

en: You are not allowed to access contact forms.
ru: У вас нет доступа к контактной форме.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
ru: У вас нет доступа к запрошенной контактной форме.

en: You are not allowed to create a contact form.
ru: Вы не можете создать контактную форму.

en: You are not allowed to delete this item.
ru: Недостаточно прав для удаления.

en: You are not allowed to edit this contact form.
ru: Вы не можете редактировать эту контактную форму.

en: You are not allowed to edit this item.
ru: Недостаточно прав для редактирования.

en: You are not allowed to upload files of this type.
ru: Вам не разрешено загружать файлы этого типа.

en: You are not allowed to validate configuration.
ru: Вам не доступна валидация конфигурации.

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
ru: Здесь Вы можете указать дополнительные параметры настройки. Для подробной информации смотрите страницу %s.

en: You can also use this old-style shortcode:
ru: Вы также можете использовать этот старый стиль шорткода:

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
ru: Здесь вы можете редактировать сообщения, используемые в различных ситуациях. Подробнее смотрите тут %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
ru: Вы можете изменить шаблон формы здесь. Подробнее смотрите тут %s.

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
ru: Вы можете редактировать шаблон письма здесь. Детально смотрите %s.

en: You can expand the possibilities of your contact forms by integrating them with external services. For details, see %s.
ru: Вы можете расширить возможности ваших контактных форм, интегрировав их с внешними сервисами. Подробнее см. %s.

en: You can set up the Brevo integration here. For details, see %s.
ru: Вы можете настроить интеграцию Brevo здесь. Подробнее см. %s.

en: You have no active email template yet.
ru: У вас еще нет активного шаблона электронной почты.

en: You have no contact list yet.
ru: У вас еще нет списка контактов.

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
ru: Вы не аутентифицированы. Проверьте актуальность предоставленного API ключа.

en: You have strong allies to back you up.
ru: У вас есть сильные союзники, которые поддержат вас.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
ru: Возможно Вам, сначала следует зарегистрировать, создать свой аккаунт в сервисе, который Вы планируете использовать. Когда вы сделаете это, вы должны будете разрешить Contact Form 7 получать доступ к сервису с Вашей учетной записью.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
ru: Вы должны принять условия и положения перед отправкой вашего сообщения.

en: Your contact forms will become more powerful and versatile by integrating them with external APIs. With CRM and email marketing services, you can build your own contact lists (%1$s).
ru: Ваши контактные формы станут более мощными и универсальными, если интегрировать их с внешними API. С помощью CRM и услуг по электронной почте маркетинга вы можете создать свои собственные списки контактов (%1$s).

en: Your email
ru: Ваш e-mail

en: Your entered code is incorrect.
ru: Код введен неверно.

en: Your message
ru: Ваше сообщение

en: Your name
ru: Ваше имя

en: acceptance
ru: принятие

[ctx: block description]
en: Insert a contact form you have created with Contact Form 7.
ru: Вставьте контактную форму, которую вы создали с помощью Contact Form 7.

[ctx: block keyword]
en: form
ru: форма

en: checkboxes
ru: чекбоксы

en: contribute to the project
ru: внести свой вклад в проект

en: date
ru: дата

en: disallowed list
ru: список запрещенных

en: docs
ru: документация

en: drop-down menu
ru: в раскрывающемся меню

en: file
ru: файл

en: g:i a
ru: H:i

en: number
ru: номер

en: quiz
ru: опрос

en: radio buttons
ru: радио кнопка

en: reCAPTCHA is active on this site.
ru: reCAPTCHA активна на этом сайте.

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots.
ru: reCAPTCHA защищает вас от спама и другого рода автоматических злоупотреблений сообщениями. С модулем интеграции reCAPTCHA в Contact Form 7 можно блокировать попытки злоупотребления формой связи спам-ботами.

en: reCAPTCHA response token is empty.
ru: reCAPTCHA токен ответа не содержит данных.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
ru: reCAPTCHA оценка (%1$.2f) ниже порогового значения (%2$.2f).

en: submit
ru: отправить

en: tel
ru: телефон

en: text
ru: текст

en: text area
ru: текстовая область
