Themes - Twenty Nineteen - en to ru translation catalogue (107 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
ru: Наша тема для 2019 года создана демонстрировать мощь редактора блоков. Она предоставляет пользовательские стили для всех блоков по умолчанию и сделана так, что на сайте вы увидите то же самое, что и в редакторе блоков. Twenty Nineteen создана для совместимости с широким кругом сайтов, неважно что у вас, фото блог, новый сайт для бизнеса или некоммерческий сайт. С просторными интервалами, современными шрифтами без засечек для заголовков и классическими шрифтами с засечками для текста, она просто создана выглядеть красиво при любом размере экрана.

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
ru: <span class="primary-text">Следующие</span> <span class="secondary-text">комментарии</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
ru: <span class="primary-text">Предыдущие</span> <span class="secondary-text">комментарии</span>

en: We help companies communicate with their customers.
ru: Мы помогаем компаниям общаться со своими клиентами онлайн.

en: Spark interest on social media
ru: Привлечение интереса к бренду в социальных сетях

en: We help businesses grow.
ru: Мы помогаем бизнесу расти.

en: Activate new customers
ru: Привлечение новых клиентов

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
ru: Мы помогаем стартапам определить (или усовершенствовать) идентичность бренда.

en: Redefine brands
ru: Ребрендинг

en: What We Do
ru: Наша специализация

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
ru: Как ни странно, Алексей Попов также вырос, работая вместе со своими родителями в семейном ресторане в Москве. До прихода в консалтинговое агентство «Ева» он участвовал в реализации стратегией онлайн продвижения ведущих продуктовых холдингов России.

en: Doug Watson
ru: Алексей Попов

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
ru: Основатель агентства Ева Романова выросла, работая вместе со своими родителями в их ресторане в Москве. Она открыла консалтинговое агентство «Ева» в 2014 году, чтобы помочь малым предприятиям, таким как ресторан ее родителей, успешно использовать цифровые технологии в бизнесе.

en: Eva Young
ru: Ева

en: Team
ru: Команда

en: Content Strategy
ru: Контентная стратегия

en: Copywriting
ru: Копирайтинг

en: Marketing
ru: Маркетинг

en: Social Media
ru: Социальные сети

en: Mobile
ru: Приложения

en: Website Design
ru: Веб-дизайн

en: Gradient
ru: Градиент

en: Services
ru: Услуги

en: Contact Us
ru: Обратная связь

en: (555) 555-5555
ru: +7 (495) 777-77-77

en: New York, New York 10023
ru: 101000, Москва

en: 20 Cooper Avenue
ru: Каменноостровский просп., 29Б

en: Get In Touch
ru: Связаться с нами

en: Learn More
ru: Подробнее

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
ru: Консалтинговое агентство «Ева» было основано в 2014 году для удовлетворения потребностей малого бизнеса в Центральном федеральном округе. Мы помогаем стартапам определить четкую идентичность бренда и онлайн стратегию, которые позволят им пройти через стадии привлечения капитала и масштабироваться по мере роста их бизнеса. Узнайте, как мы можем продвинуть ваш бренд с помощью уникальной и мощной стратегии интернет-маркетинга.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
ru: Консалтинговые услуги для бизнеса и предпринимателей с 2014 г.

en: About
ru: О нас

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ru: Ваш комментарий ожидает одобрения. Это его предварительный просмотр, комментарий станет видимым для всех после одобрения.

en: Dark Blue
ru: Темно-синяя

en: Blue
ru: Синяя

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
ru: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
ru: Продвигаемая

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru: Twenty Nineteen требует WordPress не ниже версии 4.7. У вас - %s. Пожалуйста обновите WordPress перед тем, как попробовать снова.

en: Back
ru: Назад

en: More
ru: Больше

en: Apply a filter to featured images using the primary color
ru: Применение фильтра к изображениям записей с использованием основного цвета

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
ru: Применение пользовательского цвета для кнопок, ссылок, изображений записи и др.

[ctx: primary color]
en: Custom
ru: Пользовательский

[ctx: primary color]
en: Default
ru: По умолчанию

en: White
ru: Белая

en: Light Gray
ru: Светло-серая

en: Dark Gray
ru: Тёмно-серая

en: Huge
ru: Огромный

en: Large
ru: Большой

en: Normal
ru: Обычный

en: Small
ru: Маленький

en: Footer Menu
ru: Меню подвала

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
ru: Полный размер

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
ru: Страница

en: Add widgets here to appear in your footer.
ru: Добавьте виджеты сюда, для помещения их в подвал сайта.

en: Footer
ru: Подвал

en: Primary Color
ru: Основной цвет

en: No comments
ru: Нет комментариев

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
ru[0]: %d комментарий
ru[1]: %d комментария
ru[2]: %d комментариев

en: View more posts
ru: Посмотреть больше записей

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
ru: Опубликовано %s

en: Top Menu
ru: Верхнее меню

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ru: Читать далее<span class="screen-reader-text"> «%s»</span>

en: Pages:
ru: Страницы:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
ru: Предыдущая запись:

en: Previous Post
ru: Предыдущая запись

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
ru: Следующая запись:

en: Next Post
ru: Следующая запись

en: Search results for:
ru: Результаты поиска для:

en: Older posts
ru: Старые записи

en: Newer posts
ru: Новые записи

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
ru: Метки:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
ru: Написано в

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ru: Оставьте комментарий<span class="screen-reader-text"> к %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
ru: Написано автором

en: Archives:
ru: Архивы:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
ru: Архивы %s:

en: Post Type Archives:
ru: Архивы типов записей:

en: Daily Archives:
ru: Архивы за день:

en: Monthly Archives:
ru: Архивы за месяц:

en: Yearly Archives:
ru: Архивы за год:

en: Author Archives:
ru: Архивы автора:

en: Tag Archives:
ru: Архивы меток:

en: Category Archives:
ru: Архивы рубрик:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
ru: Редактировать <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ru: Перейти к содержимому

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Primary
ru: Основное

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ru: Сайт работает на %s.

en: Comments are closed.
ru: Обсуждение закрыто.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[0]: %1$s ответ к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[1]: %1$s ответа к &ldquo;%2$s&rdquo;
ru[2]: %1$s ответов к &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
ru: Один ответ к &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
ru: Оставьте комментарий

en: Join the Conversation
ru: Вливайтесь в общение

en: Your comment is awaiting moderation.
ru: Ваш комментарий ожидает одобрения.

en: Edit
ru: Редактировать

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
ru: %1$s в %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ru: %s <span class="screen-reader-text says">пишет:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ru: Ой! Страница не найдена.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
ru: https://ru.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ru: Команда WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ru: https://ru.wordpress.org/
