WPBakery Visual Composer v4.3 - en to fr_FR translation catalogue (1077 entries)

en: "Tweet" button
fr_FR: Bouton « Tweeter »

en: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Edit now?</a>
fr_FR: %s cloné. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Éditer maintenant?</a>

en: %s deleted!
fr_FR: %s supprimé !

en: %s saved!
fr_FR: %s enregistré !

en: %s/12 width
fr_FR: Largeur %s/12

en: (Optional) Specify the starting tab index for the fields of this form. Leave blank if you're not sure what this is.
fr_FR: (Optionnel) Spécifier l'index de départ du tableau pour les champs de ce formulaire. Laisser à blanc si vous n'êtes pas sûr de ce que c'est.

en: (default)
fr_FR: (par défaut)

en: (deprecated since v%s)
fr_FR: (obsolète depuis v%s)

en: (no title)
fr_FR: (sans titre)

en: 1 column - 1/12
fr_FR: 1 colonne - 1/12

en: 10 - Default
fr_FR: 10 - Par défaut

en: 10 columns - 5/6
fr_FR: 10 colonnes - 5/6

en: 11 columns - 11/12
fr_FR: 11 colonnes - 11/12

en: 12 columns - 1/1
fr_FR: 12 colonnes - 1/1

en: 2 columns - 1/6
fr_FR: 2 colonnes - 1/6

en: 3 columns - 1/4
fr_FR: 3 colonnes - 1/4

en: 3d
fr_FR: 3D

en: 4 columns - 1/3
fr_FR: 4 colonnes - 1/3

en: 5 columns - 5/12
fr_FR: 5 colonnes - 5/12

en: 6 columns - 1/2
fr_FR: 6 colonnes - 1/2

en: 7 columns - 7/12
fr_FR: 7 colonnes - 7/12

en: 8 columns - 2/3
fr_FR: 8 colonnes - 2/3

en: 9 columns - 3/4
fr_FR: 9 colonnes - 3/4

en: <p>I am message box. Click edit button to change this text.</p>
fr_FR: <p>Je suis une boite de message. Cliquez sur le bouton d'édition pour modifier ce texte.</p>

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
fr_FR: <p>Je suis un bloc de texte, cliquez sur le bouton \"éditer\" pour me modifier. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>

en: <p>Toggle content goes here, click edit button to change this text.</p>
fr_FR: <p>Le contenu à dévoiler se place ici, changez ce texte par le votre</p>

en: A block of text with WYSIWYG editor
fr_FR: Un bloc de texte avec l'éditeur visuel

en: A calendar of your sites posts
fr_FR: Un calendrier de vos articles

en: A list or dropdown of categories
fr_FR: Une liste ou menu déroulant de catégories

en: A monthly archive of your sites posts
fr_FR: Une archive mensuelle de vos articles

en: A search form for your site
fr_FR: Un formulaire de recherche pour votre site

en: About
fr_FR: À propos

en: About Visual Composer
fr_FR: À propos de Visual Composer

en: Access denied
fr_FR: Accès refusé

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Activate Visual Composer
fr_FR: Activer Visual Composer

en: Active section
fr_FR: Section active

en: Active tab background color
fr_FR: Couleur de fond de l'onglet actif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Element
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add Elements
fr_FR: Ajouter des éléments

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add Images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add Param
fr_FR: Ajouter un paramètre

en: Add Section
fr_FR: Ajouter une section

en: Add Text Block
fr_FR: Ajouter un bloc de texte

en: Add YouTube link.
fr_FR: Ajouter un lien Youtube.

en: Add animation (Note: visible only with striped bar).
fr_FR: Ajouter une animation (Visible seulement sur des barres avec rayures).

en: Add button
fr_FR: Ajouter un bouton

en: Add caption?
fr_FR: Ajouter une légende ?

en: Add column
fr_FR: Ajouter une colonne

en: Add custom image
fr_FR: Ajouter une image personnalisée

en: Add custom link.
fr_FR: Ajouter un lien personnalisé.

en: Add element
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add icon?
fr_FR: Ajouter une icône ?

en: Add image
fr_FR: Ajouter une image

en: Add image caption.
fr_FR: Ajoutez une légende pour l’image.

en: Add images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add link to category?
fr_FR: Ajouter un lien à la catégorie ?

en: Add new %s
fr_FR: Ajouter nouveau %s

en: Add new element
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add new element or start with a template.
fr_FR: Ajoutez un nouvel élément ou démarrez avec un modèle.

en: Add row
fr_FR: Ajouter une rangée

en: Add section
fr_FR: Ajouter une section

en: Add stripes
fr_FR: Ajouter des rayures

en: Add tab
fr_FR: Ajouter un onglet

en: Add template
fr_FR: Ajouter un modèle

en: Add text block
fr_FR: Ajouter un bloc de texte

en: Add text to separator.
fr_FR: Ajoutez un texte au séparateur.

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add/remove picture
fr_FR: Ajouter/supprimer photo

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Address book icon
fr_FR: Icone de carnet d'adresse

en: Adjust column for different screen sizes. Control width, offset and visibility settings.
fr_FR: Ajustez les colonnes pour différentes tailles d'écran. Contrôlez la largeur, le décalage et la visibilité.

en: After title
fr_FR: Après le titre

en: Alarm clock icon
fr_FR: Icône d'alarme

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tous

en: All Links
fr_FR: Tous les liens

en: Anchor icon
fr_FR: Icône d'ancre

en: Animate it
fr_FR: L’animer

en: Animated carousel with images
fr_FR: Carrousel animé avec images

en: Animated carousel with posts
fr_FR: Carrousel animé avec articles

en: Animated pie chart
fr_FR: Camembert (graphique statistique) animé

en: Animated progress bar
fr_FR: Barre de progression animée

en: Appear from center
fr_FR: Apparition à partir du centre

en: Append default template to the current layout
fr_FR: Appliquer le modèle par défaut à la mise en page actuelle

en: Append previosly saved template to the current layout
fr_FR: Ajouter un modèle précédemment sauvegardé à la disposition actuelle

en: Append to %s
fr_FR: Joindre à %s

en: Append to this %s
fr_FR: Ajouter à ces %s

en: Append to this column
fr_FR: Ajouter à cette colonne

en: Application Image icon
fr_FR: Icône d'application

en: Arbitrary text or HTML
fr_FR: Texte arbitraire pour HTML

en: Are you sure that you want to remove all your data?
fr_FR: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer toutes vos données?

en: Are you sure you want to convert to new version?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir convertir vers la nouvelle version?

en: Are you sure you want to delete the shortcode's param?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser vers les paramètres par défaut?supprimer les paramètres de ce shortcode?

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce shortcode?

en: Are you sure you want to reset to defaults?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir réinitialiser vers les paramètres par défaut?

en: Arrow icon
fr_FR: Icône de flèche

en: Arrows color
fr_FR: Couleur des flèches

en: Arrows design
fr_FR: Apparence des flèches

en: Arrows position
fr_FR: Position des flèches

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Asterisk icon
fr_FR: Icône d’astérisque

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Auto rotate
fr_FR: Rotation automatique

en: Auto rotate slides
fr_FR: Slides en auto-rotation

en: Auto rotate slides each X seconds.
fr_FR: Auto-rotation des slides toutes les X secondes

en: Auto rotate tabs each X seconds.
fr_FR: Auto-rotation des onglets chaque X secondes

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Awesome Styles, Icons and More
fr_FR: Styles géniaux, Icônes et plus encore

en: BACKEND EDITOR
fr_FR: ÉDITEUR ADMIN

en: Backend Editor
fr_FR: Éditeur de l’administration

en: Backend editor
fr_FR: Éditeur

en: Background
fr_FR: Fond

en: Background color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Balloon Buzz icon
fr_FR: Icône de bulle de buzz

en: Balloon Facebook icon
fr_FR: Bulle avec icône Facebook

en: Balloon Twitter icon
fr_FR: Bulle avec icône Twitter

en: Balloon icon
fr_FR: Icône de bulle

en: Bar
fr_FR: Barre

en: Basic grid: Default
fr_FR: Grille de base : par défaut

en: Basic grid: Fade with side content
fr_FR: Grille de base : Fondu avec contenu latéral

en: Basic grid: No animation
fr_FR: Grille de base : Aucune animation

en: Basic grid: Scale in with rotation
fr_FR: Grille de base : Zoom avant avec rotation

en: Basic grid: Slide bottom with icon
fr_FR: Grille de base : Glisser du bas avec icône

en: Basic grid: Slide from left
fr_FR: Grille de base : Glisser de la gauche

en: Basic grid: Slide from top
fr_FR: Grille de base : Glisser du haut

en: Basic grid: Text first
fr_FR: Grille de base : Texte en premier

en: Basic grid: Vertical flip
fr_FR: Grille de base : Retournement vertical

en: Battery icon
fr_FR: Icône de batterie

en: Before title
fr_FR: Avant le titre

en: Big image
fr_FR: Image en taille réelle

en: Binocular icon
fr_FR: Icône de jumelles

en: Black
fr_FR: Noir

en: Black & White
fr_FR: Noir et blanc

en: Blank space with custom height
fr_FR: Espace vide avec hauteur personnalisée

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Blur out
fr_FR: Flou sortant

en: Bookmark icon
fr_FR: Icône de marque page

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Border color.
fr_FR: Couleur de bordure

en: Border radius
fr_FR: Rayon de la bordure

en: Border style
fr_FR: Style de bordure

en: Border width
fr_FR: Largeur de bordure

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom to top
fr_FR: Du bas vers le haut

en: Bouncing Entrances
fr_FR: Entrées en rebondissement

en: Bouncing Exits
fr_FR: Sorties en rebondissement

en: Box controls
fr_FR: Contrôles de boite

en: Bubble
fr_FR: Bulle

en: Build query
fr_FR: Construire la requête

en: Builder
fr_FR: Éditeur

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button position
fr_FR: Position du bouton

en: Button size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button style
fr_FR: Style du bouton

en: Button type
fr_FR: Type de bouton

en: CLASSIC MODE
fr_FR: MODE CLASSIQUE

en: CSS Animation
fr_FR: Animation CSS

en: CSS box
fr_FR: Boîte CSS

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Call to Action Button
fr_FR: Bouton d'appel à action

en: Call to Action Page
fr_FR: Page d'appel à action

en: Call to action background color
fr_FR: Couleur de fond de l'appel à action

en: Camcorder icon
fr_FR: Icône de caméra

en: Camera icon
fr_FR: Icône d’appareil photo

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel all changes and return to WP dashboard
fr_FR: Annuler toutes les modifications et retourner au Tableau de bord

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Carousel content
fr_FR: Contenu du Carrousel

en: Carousel size
fr_FR: Taille du carrousel

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Catch visitors attention with CTA block
fr_FR: Captez l'attention des visiteur avec un bloc CTA

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change layout
fr_FR: Modifier la mise en page

en: Change particular row layout manually by specifying number of columns and their size value.
fr_FR: Changer une disposition particulière de ligne en spécifiant le nombre de colonnes et la valeur de leurs dimensions

en: Chart icon
fr_FR: Icône de graphique

en: Chart pie icon
fr_FR: Icône camenbert

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Choose Backend or Frontend editor.
fr_FR: Choisissez l’éditeur classique ou l’éditeur visuel.

en: Choose a button
fr_FR: Choisissez un bouton

en: Choose previously created contact form from the drop down list.
fr_FR: Choisir un formulaire déjà enregistré depuis le menu déroulant

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Classic Black
fr_FR: Noir classique

en: Classic Blue
fr_FR: Bleu classique

en: Classic Green
fr_FR: Vert classique

en: Classic Grey
fr_FR: Gris classique

en: Classic Orange
fr_FR: Orange classique

en: Classic Red
fr_FR: Rouge classique

en: Classic Turquoise
fr_FR: Turquoise classique

en: Click edit button to change this text.
fr_FR: Cliquer sur éditer le bouton pour changer son texte

en: Click here and start typing...
fr_FR: Cliquez ici et commencez à écrire…

en: Clock icon
fr_FR: Icône de réveil

en: Clone %s
fr_FR: Dupliquer %s

en: Clone this %s
fr_FR: Dupliquer ce %s

en: Clone this row
fr_FR: Dupliquer cette rangée

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close panel
fr_FR: Choisir un panel

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Collapsible content panels
fr_FR: Section de contenus rétractables

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column background color
fr_FR: Couleur de fond de colonne

en: Column background image
fr_FR: image de fond de la colonne

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Columns count
fr_FR: Compte de colonnes

en: Columns gap
fr_FR: Écart entre les colonnes

en: Columns position
fr_FR: Position des colonnes

en: Comma
fr_FR: Virgule

en: Comma separated categories names
fr_FR: Noms des catégories séparés par des virgules

en: Comment count
fr_FR: Décompte des commentaires

en: Confirm deleting "{template_name}" template, press Cancel to leave. This action cannot be undone.
fr_FR: Confirmer la sélection du thème "{template_name}" , cliquez \"annuler\" pour quitter. Cette action est définitive.

en: Congratulations! You are about to use most powerful time saver for WordPress ever - page builder plugin with Frontend and Backend editors by WPBakery.
fr_FR: Félicitations ! Vous êtes sur le point d’utiliser l’une des plus extensions les plus rapides pour WordPress - extension de mise en page avec éditeurs administration et visuel par WPBakery

en: Contain
fr_FR: Contient

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content param can not be added manually, please use checkbox.
fr_FR: Le paramètre de contenu ne peut être ajouté manuellement, merci de cocher une case.

en: Content position
fr_FR: Position du contenu

en: Content type
fr_FR: Type contenu

en: Control teasers look. Enable blocks and place them in desired order. Note: This setting can be overrriden on post to post basis.
fr_FR: Contrôlez le design de vos Teasers, Activez les blocs puis placez-les dans l'ordre désiré. Note : ce paramètre peut être édité sur une base d'article par article

en: Cover
fr_FR: Couverture

en: Create WordPress loop, to populate content from your site.
fr_FR: Créer un boucle WordPress pour peupler le contenu à partir de votre site

en: Crunching...
fr_FR: Division

en: Currency
fr_FR: Monnaie

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom Border Color
fr_FR: Couleur de bordure personnalisée

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom CSS settings
fr_FR: Paramètres CSS personnalisés

en: Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée

en: Custom Field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom Heading
fr_FR: En-tête personnalisée

en: Custom Menu
fr_FR: Menu personnalisé

en: Custom color
fr_FR: Couleur personnalisée

en: Custom field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom fonts
fr_FR: Polices personnalisées

en: Custom layout
fr_FR: Mise en forme personnalisée

en: Custom link target
fr_FR: Cible du lien personnalisée

en: Custom links
fr_FR: Liens personnalisés

en: Custom menus not found. Please visit <b>Appearance > Menus</b> page to create new menu.
fr_FR: Menus personnalisés non trouvés. Rendez-vous d'ans \"apparences\" et créez-en un.

en: Custom separator color for your element.
fr_FR: Couleur de séparateur personnalisée.

en: Custom text
fr_FR: Texte personnalisé

en: Custom text color
fr_FR: Couleur de texte personnalisée

en: Darken
fr_FR: Sombre

en: Deactivate Visual Composer
fr_FR: Désactiver Visual Composer

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Templates
fr_FR: Modèles par défaut

en: Default state
fr_FR: État par défaut

en: Default templates
fr_FR: Modèles par défaut

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default value from width attribute
fr_FR: Valeur de largeur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete %s
fr_FR: Supprimer %s

en: Delete template
fr_FR: Supprimer le modèle

en: Delete this %s
fr_FR: Supprimer ce %s

en: Delete this column
fr_FR: Supprimer cette colonne

en: Delete this grid item
fr_FR: Supprimer cet élément

en: Delete this param
fr_FR: Supprimer ce paramètre

en: Delete this row
fr_FR: Supprimer cette rangée

en: Deprecated
fr_FR: Obsolètes

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description Page
fr_FR: Page de description

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Design Options
fr_FR: Options de style

en: Design Options could not be saved
fr_FR: Les Options de style n’ont pas pu être enregistrées

en: Design Options successfully saved.
fr_FR: Options de style enregistrées avec succès.

en: Designates the ascending or descending order. More at %s.
fr_FR: Désigne l’ordre ascendant ou descendant. Plus à t %s.

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Development
fr_FR: Développement

en: Device
fr_FR: Terminal

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable Classic editor
fr_FR: Désactiver l’Éditeur classique

en: Disable responsive content elements
fr_FR: Désactiver les éléments responsive

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Ne plus afficher.

en: Display Form Description
fr_FR: Afficher la description du formulaire

en: Display Form Title
fr_FR: Afficher le titre du formulaire

en: Display item author if available?
fr_FR: Afficher le nom de l'auteur de l'élément si disponible?

en: Display item date?
fr_FR: Afficher la date de l'élément?

en: Display order
fr_FR: Ordre d’affichage

en: Display post date?
fr_FR: Afficher la date de l'article?

en: Do you want to show username in button?
fr_FR: Souhaitez-vous afficher le nom d’utilisateur dans le bouton ?

en: Document Excel icon
fr_FR: Icône de document Excel

en: Document Image icon
fr_FR: Icône de fichier image

en: Document Music icon
fr_FR: Icône de fichier audio

en: Document Office icon
fr_FR: Icône de fichier Office

en: Document PDF icon
fr_FR: Icône de document PDF

en: Document Powerpoint icon
fr_FR: Icône de fichier Powerpoint

en: Document Word icon
fr_FR: Icône de document Word

en: Don't allow to use Visual Composer
fr_FR: Ne pas autoriser l'autorisation du visual composer

en: Don't have valid license yet? <a href="%s" target="_blank">Purchase Visual Composer license</a>.
fr_FR: Vous n’avez pas encore une licence ? <a href="%s" target="_blank">Acheter une licence Visual Composer</a>.

en: Don't know where to start? Visit our %s.
fr_FR: Vous ne savez par où commencer ? Visitez notre %s.

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Double block (no animation)
fr_FR: Double bloc (pas d’animation)

en: Doughnut
fr_FR: Donut

en: Drag and drop me in the column
fr_FR: Cliquez/glissez moi dans la colonne

en: Drag row to reorder
fr_FR: Cliquez/bougez pour réordonner

en: Drag to move %s
fr_FR: Glisser pour déplacer %s

en: Dream
fr_FR: Songe

en: Drop down example
fr_FR: Exemple de menu déroulant

en: Dropdown
fr_FR: Menu déroulant

en: Duration of animation between slides (in ms).
fr_FR: Durée de l’animation entre les diapositives (en ms).

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit %s with Visual Composer
fr_FR: Modifier %s avec Visual Composer

en: Edit Elements
fr_FR: Modifier les éléments

en: Edit Grid template
fr_FR: Modifier le modèle

en: Edit only
fr_FR: Modifier seulement

en: Edit this %s
fr_FR: Modifier ce %s

en: Edit this column
fr_FR: Éditer cette colonne

en: Edit this row
fr_FR: Éditer cette rangée

en: Edit with Visual Composer
fr_FR: Modifier avec Visual Composer

en: Element
fr_FR: Élément

en: Element ID
fr_FR: ID de l’élément

en: Element Presets
fr_FR: Éléments prédéfinis

en: Element settings
fr_FR: Paramètres de l’élément

en: Element tag
fr_FR: Mot clé de l'élément

en: Element width
fr_FR: Largeur de l'élément

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Elements bottom margin
fr_FR: Marge basse des éléments

en: Elements within this list are deprecated and are no longer supported in newer versions of Visual Composer.
fr_FR: Les éléments de cette liste sont obsolètes et ne seront donc plus mis à jour dans les futures version de Visual Composer.

en: Embed YouTube/Vimeo player
fr_FR: Lecteur Youtube/Vimeo intégré

en: Empty Space
fr_FR: Espace vide

en: Empty section. Edit page to add content here.
fr_FR: Section vide. Éditez une page pour ajouter du contenu ici

en: Empty tab. Edit page to add content here.
fr_FR: Onglet vide, Éditez la page pur ajouter du contenu ici

en: Empty title
fr_FR: Titre vide

en: Empty value
fr_FR: Valeur nulle

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable AJAX submission?
fr_FR: Permettre la soumission AJAX?

en: Enable AJAX?
fr_FR: Autoriser AJAX?

en: Enable Google fonts.
fr_FR: Activer les polices Google.

en: Enable autoplay mode.
fr_FR: Activer la lecture automatique.

en: Enable custom teaser
fr_FR: Activer le teaser personnalisé

en: Enable slider loop mode.
fr_FR: Activer le mode

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled and default
fr_FR: Activé et par défaut

en: Enabled shortcodes
fr_FR: Shortcodes actifs

en: Enter URL if you want this image to have a link (Note: parameters like "mailto:" are also accepted).
fr_FR: Entrez une URL si vous souhaitez que cette image ait un lien (Les paramètres tels que « mailto: » sont aussi supportés).

en: Enter categories by names to narrow output (Note: only listed categories will be displayed, divide categories with linebreak (Enter)).
fr_FR: Entrez les catégories par nom pour afficher l’affichage (Notez que seules les catégories listées seront affichées. Séparez-les avec un saut de ligne (Entrée)).

en: Enter custom CSS (Note: it will be outputted only on this particular page).
fr_FR: Entrez votre CSS personnalisé ici (Notez qu’il ne sera interprété que sur cette page).

en: Enter custom layout for your row
fr_FR: Saisir un disposition personnalisée pour votre ligne

en: Enter font size.
fr_FR: Définissez la taille de police

en: Enter foo value.
fr_FR: Entrez la valeur Foo

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
fr_FR: Entrez la taille de l'image. Exemple :  "thumbnail", "medium", "large", "full" ou toute autre taille définie par le thème actuel. Vous pouvez si vous le souhaitez saisir une taille en pixels : 200x100 (Largeur x Hauteur). Laissez vide pour utiliser la taille de miniature par défaut.

en: Enter line height.
fr_FR: Entrer la hauteur de ligne

en: Enter link to video (Note: read more about available formats at WordPress <a href="%s" target="_blank">codex page</a>).
fr_FR: Entrez le lien de la vidéo (Plus d’informations sur les formats disponibles sur la <a href="%s" target="_blank">page du codex</a> WordPress).

en: Enter links for each slide (Note: divide links with linebreaks (Enter)).
fr_FR: Entrez les liens pour chaque diapositive (Sautez des lignes pour séparer les liens (Entrée)).

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
fr_FR: Entrez les liens pour chaque slide ici

en: Enter map height (in pixels or leave empty for responsive map).
fr_FR: Entrez la hauteur de la carte (en pixels ou laissez vide pour une carte adaptative).

en: Enter number of comments to display.
fr_FR: Entrez le nombre de commentaires à afficher.

en: Enter number of posts to display.
fr_FR: Entrez le nombre d’articles à afficher.

en: Enter number of slides to display at the same time.
fr_FR: Entrez le nombre de diapositives à afficher en même temps.

en: Enter template name you want to save.
fr_FR: Entrez un nom pour le modèle à enregistrer.

en: Enter the RSS feed URL.
fr_FR: Saisissez l'url du flux RSS

en: Enter thumbnail size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height) .
fr_FR: Saisissez la tailles des miniatures. Exemple : thumbnail, medium, large, full ou d'autres tailles définies par votre theme actuel. Vous pouvez également définir une taille en pixels : 200x100 (Largeur x Hauteur) .

en: Enter username to follow.
fr_FR: Entrez le nom d’utilisateur à suivre.

en: Enter valid shortcode (Example: [my_shortcode first_param="first_param_value"]My shortcode content[/my_shortcode]).
fr_FR: Entrez un raccourci valide (Exemple : [mon_raccourci premier_parametre="valeur_premier_parametre"]Le contenu du raccourci[/mon_raccourci]).

en: Enter your HTML content.
fr_FR: Entrez votre contenu HTML

en: Enter your JavaScript code.
fr_FR: Entrez vote code JavaScript.

en: Enter your Twitter username.
fr_FR: Entrez votre nom d’utilisateur Twitter.

en: Enter your content.
fr_FR: Saisissez votre contenu

en: Entries from any RSS or Atom feed
fr_FR: Entrées de flux RSS ou ATOM

en: Equal height
fr_FR: Hauteur égale

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Classic
fr_FR: Erreur classique

en: Error on unzipping package
fr_FR: Erreur lors de la décompression de l'archive

en: Error while saving template.
fr_FR: Erreur pendant l’enregistrement.

en: Error! Can't connect to filesystem
fr_FR: Erreur, impossibilité de se connecter au fichier système

en: Error. Please try again.
fr_FR: Erreur : merci de recommencer

en: Excerpt
fr_FR: Résumé

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Exclude posts, pages, etc. by title.
fr_FR: Exclure les articles, pages, etc. par titre.

en: Exit full screen
fr_FR: Quitter le plein écran

en: External link
fr_FR: Lien externe

en: External links
fr_FR: Liens externes

en: Extra class name
fr_FR: Nom de la classe additionnelle

en: Extra large
fr_FR: Très grande

en: Extra small
fr_FR: Très petit

en: Eye catching button
fr_FR: Bouton design

en: FAQ in three columns
fr_FR: FAQ en trois colonnes

en: FAQ section
fr_FR: Section FAQ

en: FRONTEND EDITOR
fr_FR: ÉDITEUR BOUTIQUE

en: Facebook "Like" button
fr_FR: Bouton « J’aime » de Facebook

en: Facebook Like
fr_FR: J’aime Facebook

en: Fade in
fr_FR: Fondu entrant

en: Fading Entrances
fr_FR: Entrées en fondu

en: Fading Exits
fr_FR: Sorties en fondu

en: Featered
fr_FR: En avant

en: Feature List
fr_FR: Liste des fonctionnalités

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Featured image
fr_FR: Image à la une

en: Featured products
fr_FR: Produits à la une

en: Field type
fr_FR: Type de champ

en: Field type for shortcode edit form.
fr_FR: Type de champs pour le formulaire d'édition de shortcode

en: Filled
fr_FR: Rempli

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter size
fr_FR: Taille du filtre

en: Filter:
fr_FR: Filtre :

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: Finish Adding Images
fr_FR: Ajout d’images terminé

en: Fire icon
fr_FR: Icône de flamme

en: Fit rows
fr_FR: Adaptation aux lignes

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Flex slider fade
fr_FR: Fondu Flex Slider

en: Flex slider slide
fr_FR: Slide Flex Slider

en: Flickr ID
fr_FR: Identifiant Flickr

en: Flickr Widget
fr_FR: WIdget Flickr

en: Flippers
fr_FR: Éjecteur

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: Foo attribute
fr_FR: Attribut Foo

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Fresh Blue
fr_FR: Bleu clair

en: From all categories
fr_FR: De toutes les catégories

en: Frontend
fr_FR: Éditeur visuel

en: Frontend editor
fr_FR: Éditeur visuel

en: Frozen
fr_FR: Gelé

en: Full content
fr_FR: Contenu intégral

en: Full screen
fr_FR: Plein écran

en: Gallery type
fr_FR: Type de galerie

en: General
fr_FR: Général

en: General Information
fr_FR: Informations générales

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Google Fonts preview
fr_FR: Prévisualisation Google Fonts

en: Google fonts subsets
fr_FR: Sous-ensembles Google Fonts

en: Google maps
fr_FR: Google Maps

en: Google maps background color
fr_FR: Couleur de fond des plans Google

en: Google+ Button
fr_FR: Bouton Google+

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Gradient Buttons
fr_FR: Boutons dégradés

en: Gradient Custom
fr_FR: Dégradé personnalisé

en: Green
fr_FR: Vert

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Grid Builder
fr_FR: Éditeur de grille

en: Grid Templates
fr_FR: Modèles de grille

en: Grid gutter width
fr_FR: Largeur des bordures de grille

en: Grid template
fr_FR: Modèle de grille

en: Grids content
fr_FR: Contenu des grilles

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.
fr_FR: Les chaussettes de l’archiduchesse sont-elles sèches archi sèches ?

en: Guides OFF
fr_FR: Guides désactivés

en: Guides ON
fr_FR: Guides activés

en: Hammer icon
fr_FR: Icône de marteau

en: Heading
fr_FR: En-tête

en: Heading for field in shortcode edit form.
fr_FR: En-tête pour le champs dans le formulaire d'édition de shortcode

en: Heart icon
fr_FR: Icône de cœur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Hello World
fr_FR: Bonjour tout le monde

en: Help section
fr_FR: Section Aide

en: Here you can tweak default Visual Composer content elements visual appearance. By default Visual Composer is using neutral light-grey theme. Changing "Main accent color" will affect all content elements if no specific "content block" related color is set.
fr_FR: Vous pouvez ici régler l'apparence visuelle par défaut des éléments du visual composer. Par défaut, le visual composer utilise un theme gris neutre. Changer la \"couleur d'accent principal\" affectera tous les blocs encore non personnalisés.

en: Hey! I am first heading line feel free to change me
fr_FR: Hey ! Je suis la première ligne d'en-tête ! N’hésitez pas à me modifier !

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Hide on device?
fr_FR: Cacher pour le terminal?

en: Hide pagination control
fr_FR: Cacher les contrôles de pagination

en: Hide panel
fr_FR: Cacher le panel

en: Hide prev/next buttons
fr_FR: Cacher les boutons précédent et suivant

en: Hola! Would you like to receive automatic updates and unlock premium support? Please <a href="%s">activate your copy</a> of Visual Composer.
fr_FR: Hey ! Vous souhaitez recevoir les mises à jour automatiquement et accéder au support premium ? Veuillez <a href="%s">activer votre copie</a> de Visual Composer.

en: Horizontal separator line
fr_FR: Ligne de séparation horizontale

en: Horizontal separator line with heading
fr_FR: Ligne de séparation horizontale avec en-tête

en: Horizontal with count
fr_FR: Horizontal avec compteur

en: Hover color
fr_FR: Couleur au survol

en: I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fr_FR: Je suis un texte par défaut. Cliquez sur le bouton d'édition pour me modifier.  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

en: I'm foo attribute
fr_FR: Attribut je suis Foo

en: I'm hello world
fr_FR: Je suis \"hello world\"

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Alignment
fr_FR: Alignement de l’icône

en: Icon color
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon library
fr_FR: Bibliothèque d’icône

en: Icon position
fr_FR: Position de l’icône

en: Id
fr_FR: ID

en: If "YES" pagination control will be removed
fr_FR: si "OUI" les contrôles de navigation seront supprimés

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side
fr_FR: si "YES"  , une partie du slide suivant sera visible sur le côté droit

en: If "YES" prev/next control will be removed
fr_FR: Si OUI, les boutons précédent et suivant seront supprimés

en: If checked columns will be set to equal height.
fr_FR: Si coché, les colonnes seront de hauteur égale.

en: If checked, chart will have legend.
fr_FR: Si coché ?

en: If checked, date will be displayed.
fr_FR: Si coché, la date sera affichée.

en: If checked, pagination controls will be hidden.
fr_FR: Si coché, les contrôles de la pagination seront masqués.

en: If checked, part of the next slide will be visible.
fr_FR: Si coché, une partie de la diapositive suivante sera visible.

en: If checked, prev/next buttons will be hidden.
fr_FR: Si coché, les boutons Préc./Suiv. seront masqués.

en: If checked, video will be used as row background.
fr_FR: Si coché, la vidéo sera utilisée comme arrière-plan.

en: If selected, title will be printed before the teaser text.
fr_FR: Si sélectionné, le titre sera affiché avant le résumé.

en: If you close this window all shortcode settings will be lost. Close this window?
fr_FR: Si vous fermez cette fenêtre, tous les réglages de shortcodes seront perdus. Fermer la fenêtre?

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
fr_FR: Si vous souhaitez styliser plusieurs éléments différemment, utilisez ce champ pour ajouter une classe et la faire correspondre avec votre feuille CSS

en: Image Carousel
fr_FR: Carrousel d'images

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie d'images

en: Image alignment
fr_FR: Alignement de l'image

en: Image grid
fr_FR: Grille d'images

en: Image link
fr_FR: Lien de l'image

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image source
fr_FR: Source de l’image

en: Image style
fr_FR: Style de l’image

en: Important notice
fr_FR: Remarque importante

en: In order to receive all benefits of Visual Composer you need to activate your copy of plugin. By activating Visual Composer license you will unlock premium options - <strong>direct plugin updates</strong> and <strong>access to official support.</strong>
fr_FR: Dans le but de profiter de tous les avantages de Visual Composer, vous devez activer votre copie de l’extension. En activant la licence de Visual Composer, vous déverrouillerez les fonctionnalités pretium - <strong>les mises à jour en direct</strong> et <strong>l’accès au support officiel.</strong>

en: Include content param into shortcode
fr_FR: Incluez les paramètres nécessaires dans le shortcode

en: Individual posts/pages
fr_FR: Articles/Pages individuels

en: Informational
fr_FR: INformation

en: Informational Classic
fr_FR: Informatif classique

en: Inherit from default
fr_FR: Inhérence par défaut

en: Inherit from smaller
fr_FR: inhérence de la plus petite valeur

en: Inherit:
fr_FR: Inhérence

en: Inline
fr_FR: Aligné

en: Inner Column
fr_FR: Colonne intérieure

en: Inner Row
fr_FR: Rangée intérieure

en: Inside Wrapper
fr_FR: À l’intérieur du conteneur

en: Invalid "Responsive max" value.
fr_FR: Valeur \"max responsive\" invalide

en: Invalid Gutter value.
fr_FR: Valeur de bordure invalide

en: Invalid Margin value.
fr_FR: Valeurs de marge invalides

en: Invalid license key
fr_FR: Clé de licence invalide

en: Is on sale
fr_FR: En solde

en: Item
fr_FR: Élément

en: Item content
fr_FR: Contenu de l’élément

en: Items
fr_FR: Éléments

en: JavaScript Code
fr_FR: Code JavaScript

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label value
fr_FR: Valeur de l’étiquette

en: Landing Page
fr_FR: Page d’accueil

en: Language
fr_FR: Langue

en: Large image
fr_FR: Grande image

en: Latest first
fr_FR: La dernière en premier

en: Layer Slider
fr_FR: Layer slider

en: LayerSlider ID
fr_FR: ID LayerSlider

en: Layout mode
fr_FR: Mode de disposition

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left to right
fr_FR: De gauche à droite

en: Light
fr_FR: Clair

en: Lightspeed
fr_FR: Vitesse de la lumière

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Category
fr_FR: Catégorie du lien

en: Link ID
fr_FR: ID du lien

en: Link Target
fr_FR: Cible du lien

en: Link rating
fr_FR: Classement du lien

en: Link target
fr_FR: Cible du lien

en: Link text
fr_FR: Texte du lien

en: Link title
fr_FR: Titre du lien

en: Link to
fr_FR: Lier à

en: Link to big image
fr_FR: Lien vers l'image en taille réelle

en: Link to bigger image
fr_FR: Lien vers une plus grande image

en: Link to large image
fr_FR: Lier à l’image originale

en: Link to post
fr_FR: Lien vers l'article

en: Link type.
fr_FR: Type de lien.

en: Links
fr_FR: Liens

en: List of product categories
fr_FR: Liste des catégories de produits

en: Lists recent products
fr_FR: Listes des produits récents

en: Load Template
fr_FR: Charger un modèle

en: Loading Font...
fr_FR: Chargement de la police...

en: Loading Google Font failed
fr_FR: Chargement Google Fonts échoué

en: Loading, please wait...
fr_FR: Chargement, merci de patienter...

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
fr_FR: Connexion/déconnexion, administration, flux et liens WordPress

en: Loop settings
fr_FR: Paramètres de boucle

en: Mail icon
fr_FR: Icône mail

en: Main accent color
fr_FR: Couleur de l'accent principal

en: Manage options
fr_FR: Gérer les options

en: Map Shortcode
fr_FR: Ajouter un raccourci

en: Map block
fr_FR: Carte

en: Map embed iframe
fr_FR: Carte intégrée (iframe)

en: Map height
fr_FR: Hauteur de la carte

en: Masonry
fr_FR: Champ obligatoire

en: Media gallery
fr_FR: Galerie média

en: Media grid: Default
fr_FR: Médias : par défaut

en: Media library
fr_FR: Bibliothèque de médias

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Message Box
fr_FR: Boîte de message

en: Message Box Presets
fr_FR: Pré-réglages de la boîte de message

en: Message text
fr_FR: Message texte

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Mini
fr_FR: Très petit

en: Minimum width of 120px to display. If annotation is set to "inline", this parameter sets the width in pixels to use for button and its inline annotation. Default width is 450px.
fr_FR: Largeur minimale d’affichage de 120px. Si l’annotation est définie sur « inline »

en: Mobile screen width
fr_FR: Largeur d'écran mobile

en: Modern
fr_FR: Moderne

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Mono Social
fr_FR: Mono social

en: Mulled Wine
fr_FR: Vin chaud

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: My Templates
fr_FR: Mes modèles

en: My shortcodes
fr_FR: Mes raccourcis

en: My templates
fr_FR: Mes modèles

en: Name
fr_FR: Nom

en: New shortcode mapped from string!
fr_FR: Nouveau shortcode mappé depuis la chaine

en: New template successfully saved.
fr_FR: Nouveau modèle enregistré avec succès.

en: New to Visual Composer or Looking for More Information?
fr_FR: Nouveau sur Visual Composer ou à la recherche de plus d’informations ?

en: New window
fr_FR: Nouvelle fenêtre

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next tab
fr_FR: Onglet suivant

en: Nivo slider
fr_FR: Nivo Slider

en: No
fr_FR: Non

en: No Gravity forms found.
fr_FR: Aucun Gravity Form trouvé

en: No Repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: No contact forms found
fr_FR: Pas de formulaire de contact trouvé

en: No count
fr_FR: Sans compteur

en: No custom templates yet.
fr_FR: Aucun modèle personnalisé disponible

en: No description
fr_FR: Pas de description

en: No link
fr_FR: Pas de lien

en: No offset
fr_FR: Pas de décalage

en: No sliders found
fr_FR: Pas de sliders trouvés

en: No title
fr_FR: Sans titre

en: None
fr_FR: Aucun

en: Note: Featured image overwrites background image and color from "Design Options".
fr_FR: Note : l’image à la une écrasera l’image d’arrière-plan et/ou la couleur définies dans les "Options de style".

en: Nothing found.
fr_FR: Rien de trouvé

en: Notification box
fr_FR: Boite de notification

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Number of links to show
fr_FR: Nombre de liens à afficher

en: Number of photos
fr_FR: Nombre de photos

en: Number of posts
fr_FR: Nombre d’articles

en: Official Support
fr_FR: Support officiel

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: On click action
fr_FR: Action au clic

en: On post
fr_FR: Sur l'article

en: One, two or three?
fr_FR: Un, deux ou trois?

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Open Design Options
fr_FR: Ouvrir les Options de style

en: Open custom link
fr_FR: Ouvrir le lien personnalisé

en: Open prettyPhoto
fr_FR: Ouvrir PrettyPhoto

en: Orange Peel
fr_FR: Peau d’orange

en: Order
fr_FR: Odre

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order count
fr_FR: Nombre de commandes

en: Order number
fr_FR: Commande

en: Other
fr_FR: Autres

en: Outline
fr_FR: Détouré

en: Outline color
fr_FR: Couleur du contour

en: Outline custom
fr_FR: Détourage personnalisé

en: Output post title?
fr_FR: Afficher le titre de l’article ?

en: Output raw HTML code on your page
fr_FR: Afficher du code HTML brut sur votre page

en: Outside Wrapper
fr_FR: À l’extérieur du conteneur

en: P.S. Learn more at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a>.
fr_FR: N.B. Rendez-vous sur notre <a href="%s" target="_blank">Base de connaissance</a>.

en: Page ID
fr_FR: ID des pages

en: Page Settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page order
fr_FR: Ordre des pages

en: Page settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page settings updated!
fr_FR: Les paramètres de page ont été  sauvegardés.

en: Page title
fr_FR: Titre de la page

en: Pages only
fr_FR: Pages seulement

en: Pagination style
fr_FR: Style de pagination

en: Parallax
fr_FR: Parallaxe

en: Parallax speed
fr_FR: Vitesse de parallaxe

en: Param %s already exists. Param names must be unique.
fr_FR: Le paramètre %s existe déjà. Les noms de paramètres doivent être uniques.

en: Param name
fr_FR: Nom du paramètre

en: Parse Shortcode
fr_FR: Analyser le raccourci

en: Partial view
fr_FR: Vue partielle

en: Paste your CSS code
fr_FR: Collez votre code CSS

en: Payment method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Peacoc
fr_FR: Paon

en: Per page
fr_FR: Par page

en: Permalink to %s
fr_FR: Permalien vers %s

en: Pie
fr_FR: Camembert

en: Pie Chart
fr_FR: Camembert

en: Pink
fr_FR: Rose

en: Pinterest button
fr_FR: Bouton Pinterest

en: Place Contact Form7
fr_FR: Placer un contact Form 7

en: Place Gravity form
fr_FR: Placer un Gravity Form

en: Place LayerSlider
fr_FR: Placer un LayerSlider

en: Place Revolution slider
fr_FR: Placer un Revolution Slider

en: Place content elements inside the row
fr_FR: Placez les éléments de contenu dans la rangée

en: Play icon
fr_FR: Icône de lecture

en: Please enter all required fields for params.
fr_FR: Merci de saisir tous les champs requis pour les paramètres

en: Please enter new section title
fr_FR: Merci d'entrer un nouveau nom de section

en: Please enter new tab title
fr_FR: Merci d'entrer le nom du nouvel onglet

en: Please enter page title
fr_FR: Saisissez un titre de page

en: Please enter valid shortcode
fr_FR: Veuillez saisir un raccourci valide

en: Please enter valid shortcode tag.
fr_FR: Merci de saisir un tag de shortcode valide

en: Please enter valid shortcode to parse!
fr_FR: Merci de saisir un shortcode valide à analyser

en: Please use only letters, numbers and underscore for param name
fr_FR: Merci de n'utiliser que des lettres, des chiffres et le tiret bas (touche de clavier 8) pour nommer votre paramètre

en: Please use only letters, numbers and underscore.
fr_FR: Merci d'utiliser uniquement des lettres, des chiffres et des tirets bas (tirets de la touche 8)

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Author
fr_FR: Auteur de l’article

en: Post Carousel
fr_FR: Carousel d'articles

en: Post Categories
fr_FR: Catégories d’articles

en: Post Date
fr_FR: Date de l’article

en: Post Excerpt
fr_FR: Extrait de l’article

en: Post Image
fr_FR: Image de l’article

en: Post Title
fr_FR: Titre de l’article

en: Post author
fr_FR: Auteur de l’article

en: Post count
fr_FR: Nombre d’articles

en: Post link
fr_FR: Lien de l’article

en: Post or Page Title
fr_FR: Titre de l’article ou de la page

en: Post slider caption background color
fr_FR: Couleur de fond des légendes de slider d'articles

en: Post title
fr_FR: Titre de l’article

en: Post types
fr_FR: Types de post

en: Post/Page IDs
fr_FR: ID des articles/pages

en: Posts Grid
fr_FR: Grille d'articles

en: Posts Slider
fr_FR: Diaporama d'articles

en: Posts in grid view
fr_FR: Articles en vue grille

en: Prepend to %s
fr_FR: Préfixer à %s

en: Prepend to this %s
fr_FR: Faire précéder à ces %s

en: Prepend to this column
fr_FR: Faire précéder à cette colonne

en: Press OK to delete "{tab_name}" section, Cancel to leave
fr_FR: Cliquez sur Ok pour supprimer la section  "{tab_name}", ANNULER pour quitter

en: Press OK to delete "{tab_name}" tab, Cancel to leave
fr_FR: Pressez OK pour supprimer l'onglet "{tab_name}", ou Annuler pour quitter.

en: Press OK to delete section, Cancel to leave
fr_FR: Cliquez sur OK pour supprimer cette section, ANNULER pour quitter

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Previous tab
fr_FR: Onglet précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price html
fr_FR: Prix ​​HTML

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Attribute
fr_FR: Attribut de produit

en: Product License
fr_FR: Licence produit

en: Product Page
fr_FR: Page de produits

en: Product categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Product category
fr_FR: Catégorie de produit

en: Product description
fr_FR: Description du produit

en: Product page
fr_FR: Page produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: Progress bar background color
fr_FR: Couleur de fond de la barre de progression

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Purple
fr_FR: Pourpre

en: READ MORE
fr_FR: EN SAVOIR PLUS

en: RSS feed URL
fr_FR: Adresse du flux RSS

en: Rain
fr_FR: Pluie

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rating count
fr_FR: Nombre de notes

en: Raw HTML
fr_FR: HTML brut

en: Raw JS
fr_FR: Javascript brut

en: Read more
fr_FR: Lire plus

en: Read more link
fr_FR: Lien \"Lire plus\"

en: Recent Comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent Posts
fr_FR: Articles récents

en: Recent products
fr_FR: Produits récents

en: Recommend @
fr_FR: Recommander @

en: Recommend on Google
fr_FR: Recommander sur Google

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Regular
fr_FR: Normal

en: Regular Price
fr_FR: Prix de base

en: Related Products
fr_FR: Produits similaires

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Required value
fr_FR: Valeur

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Responsive Options
fr_FR: Options d’adaptation

en: Responsive image gallery
fr_FR: Galerie d'images responsive

en: Responsive preview
fr_FR: Aperçu de l’adaptation

en: Responsiveness
fr_FR: Adaptation

en: Restore Default
fr_FR: Restaurer les réglages par défaut

en: Restore default
fr_FR: Restaurer par défaut

en: Retro
fr_FR: Rétro

en: Reviews count
fr_FR: Nombre d’avis

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right to left
fr_FR: De droite à gauche

en: Role Manager
fr_FR: Gestion des rôles

en: Roles Manager
fr_FR: Gestion des rôles

en: Roles settings successfully saved.
fr_FR: Paramètres des rôles enregistrés avec succès.

en: Rotating Entrances
fr_FR: Entrées en rotation

en: Rotating Exits
fr_FR: Sorties en rotation

en: Round
fr_FR: Rond

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: Rounded Circle
fr_FR: Cercle arrondi

en: Row
fr_FR: Rangée

en: Row ID
fr_FR: ID de la rangée

en: Row Layout
fr_FR: Disposition de la rangée

en: Row background color
fr_FR: Couleur de fond de la rangée

en: Row background image
fr_FR: Image de fond de la rangée

en: Row layout
fr_FR: Disposition de la rangée

en: Rows and Columns
fr_FR: Rangées et colonnes

en: SKU
fr_FR: Référence

en: Sale Price
fr_FR: Prix soldé

en: Sale products
fr_FR: Produits en promotion

en: Same window
fr_FR: Même fenêtre

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Save Draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Save Template
fr_FR: Enregistrer le modèle

en: Save as Pending
fr_FR: Enregistrer comme latent

en: Save as preset
fr_FR: Enregistrer comme style prédéfini

en: Save changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Save current layout as a template
fr_FR: Enregistrer la disposition actuelle en tant que modèle

en: Save current page as a Template
fr_FR: Enregistrer comme modèle

en: Saved!
fr_FR: Enregistré !

en: Saving...
fr_FR: Enregistrement…

en: Scale in
fr_FR: Zoom

en: Scale in with rotation
fr_FR: Zoom avec rotation

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Grid templates
fr_FR: Chercher un modèle

en: Search element by name
fr_FR: Chercher un élément

en: Select "Open" if you want toggle to be open by default.
fr_FR: Sélectionnez « Ouvert » si vous souhaitez que le contenu soit visible par défaut.

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select URL
fr_FR: Sélectionnez une URL

en: Select a form to add it to your post or page.
fr_FR: Sélectionnez un formulaire à afficher dans une page ou un article

en: Select a form to display.
fr_FR: Sélectionnez un formulaire à afficher

en: Select action for click action.
fr_FR: Sélectionnez une action pour le clic.

en: Select ascending or descending order. More at %s.
fr_FR: Sélectionnez un ordre de tri ascendant ou descendant. Plus d’informations à %s.

en: Select bar background color.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de fond de la barre

en: Select border color for your element.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de bordure de votre élément

en: Select border width (pixels).
fr_FR: Sélectionnez la largeur de la bordure (pixels).

en: Select button alignment.
fr_FR: Sélectionner l'alignement du bouton

en: Select button color.
fr_FR: Sélectionnez la couleur du bouton.

en: Select button display size.
fr_FR: Sélectionnez la taille d’affichage du bouton.

en: Select button layout.
fr_FR: Position du bouton sélectionné

en: Select button shape.
fr_FR: Sélectionnez la forme du bouton.

en: Select button size.
fr_FR: Taille du bouton sélectionné

en: Select button type.
fr_FR: Sélectionnez le type de bouton

en: Select color for your element.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de votre élément

en: Select column width.
fr_FR: Sélectionnez la largeur de colonne

en: Select columns count.
fr_FR: Sélectionner le compte de cononnes

en: Select contact form
fr_FR: Sélectionner le formulaire de contact

en: Select content position within columns.
fr_FR: Sélectionnez la position du contenu dans les colonnes.

en: Select custom background color for bars.
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée pour les barres

en: Select custom color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée.

en: Select display options for RSS feeds.
fr_FR: Sélectionnez les options d’affichage pour les flux RSS.

en: Select element tag.
fr_FR: Sélectionner un tag (mot clé) pour l'élément

en: Select element type
fr_FR: Sélectionner un type d'élément

en: Select external link.
fr_FR: Sélectionnez un lien externe.

en: Select field type
fr_FR: Sélectionner un type de champ

en: Select font family.
fr_FR: Sélectionnez la famille de police

en: Select font styling.
fr_FR: Sélectionnez le style de font

en: Select gallery type.
fr_FR: Sélectionnez le type de galerie.

en: Select gap between columns in row.
fr_FR: Sélectionnez l’écart entre les colonnes d’une rangée.

en: Select heading color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour l’en-tête.

en: Select how many items to display.
fr_FR: Sélectionnez le nombre d’éléments à afficher.

en: Select how to sort retrieved posts. More at %s.
fr_FR: Sélectionnez comment arranger les articles trouvés. Plus dans  %s.

en: Select icon alignment.
fr_FR: Sélectionnez l’alignement de l’icône.

en: Select icon color.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de l’icône.

en: Select icon from library.
fr_FR: Sélectionnez une icône de la bibliothèque.

en: Select icon library.
fr_FR: Sélectionnez une bibliothèque d’icônes.

en: Select icon position.
fr_FR: Sélectionnez la position de l’icône.

en: Select image alignment.
fr_FR: Sélectionner l'alignement d'image

en: Select image display style.
fr_FR: Sélectionnez un style d’affichage pour l’image.

en: Select image from media library.
fr_FR: Sélectionnez une image depuis la librairie de médias

en: Select image source.
fr_FR: Sélectionnez la source de l’image.

en: Select images from media library.
fr_FR: Images sélectionnées depuis la librairie de médias

en: Select menu to display.
fr_FR: Sélectionner le menu à afficher.

en: Select message box color.
fr_FR: Sélectionnez la couleur de la boîte du message.

en: Select message box shape.
fr_FR: Sélectionnez la forme de la boîte.

en: Select none
fr_FR: Tout désélectionner

en: Select number of photos to display.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de photos à afficher.

en: Select photo display order.
fr_FR: Sélectionnez l’ordre d’affichage des photos.

en: Select photo stream type.
fr_FR: Sélectionnez le type de flux de photos.

en: Select pie chart color.
fr_FR: Choisissez la couleur de votre camembert

en: Select row layout from predefined options.
fr_FR: Sélectionner une mise en page depuis les pré-réglages.

en: Select separator width (percentage).
fr_FR: Sélectionnez la largeur du séparateur (%).

en: Select slider position (Note: this affects swiping orientation).
fr_FR: Sélectionnez la position du diaporama (Cela affectera le sens de transition).

en: Select slider type.
fr_FR: Sélectionnez le type de slider

en: Select source for slider.
fr_FR: Sélectionnez une source pour le diaporama.

en: Select source to use for description (Note: some sliders do not support it).
fr_FR: Sélectionnez la source à utiliser pour la description (Notez que certains diaporamas ne le supportent pas).

en: Select text alignment.
fr_FR: Sélectionnez l'alignement du texte

en: Select text source.
fr_FR: Sélectionnez la source du texte.

en: Select title location.
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement du titre.

en: Select to add animated category filter to your posts grid.
fr_FR: Sélectionner pour ajouter des filtres de catégories animés à votre grille d'articles.

en: Select type of Twitter button.
fr_FR: Sélectionnez le type de bouton Twitter

en: Select type of annotation.
fr_FR: Sélectionnez le type d’annotation.

en: Select where to open  custom links.
fr_FR: Sélectionnez où ouvrir les liens personnalisés

en: Select widget area to display.
fr_FR: Sélectionnez la zone widget à afficher.

en: Select your LayerSlider.
fr_FR: Sélectionnez votre LayerSlider

en: Select your Revolution Slider.
fr_FR: Sélectionnez votre Revolution Slider

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Separator alignment
fr_FR: Alignement du séparateur

en: Separator border color
fr_FR: Couleur des bordures de séparateur

en: Separator element width in percents.
fr_FR: Largeur du séparateur en pourcentage.

en: Separator with Text
fr_FR: Séparateur avec texte

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Service List
fr_FR: Liste des services

en: Set Image
fr_FR: Définir l’image

en: Set as default
fr_FR: Paramétrer par défaut

en: Set full width button?
fr_FR: Bouton en pleine largeur ?

en: Settings
fr_FR: (Paramètres)

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Share url: page URL
fr_FR: URL à partager

en: Shield icon
fr_FR: Icône de bouclier

en: Short description
fr_FR: Description courte

en: Shortcode Mapper
fr_FR: Éditeur de raccourcis

en: Shortcode Parameters
fr_FR: Paramètres de raccourci

en: Shortcode name is required.
fr_FR: Le nom de shortcode est requis

en: Shortcode string
fr_FR: Chaîne du raccourci

en: Shortcode updated!
fr_FR: Shortcode mis à jour !

en: Show %s controls
fr_FR: Afficher ls contrôles %s

en: Show Link Description
fr_FR: Montrer la description du lien

en: Show Link Image
fr_FR: Montrer le lien de l'image

en: Show Link Name
fr_FR: Montrer le nom du lien

en: Show Link Rating
fr_FR: Montrer le classement du lien

en: Show Visual Composer & default editor
fr_FR: Afficher le visual composer et l'éditeur par défaut

en: Show all
fr_FR: Montrer tout

en: Show filter
fr_FR: Afficher le filtre

en: Show followers count
fr_FR: Afficher le nombre d’abonnés

en: Show hierarchy
fr_FR: Montrer la hiérarchie

en: Show legend?
fr_FR: Afficher la légende ?

en: Show only Visual Composer
fr_FR: Afficher seulement le visual composer

en: Show post counts
fr_FR: Montrer les compteurs d'article

en: Show username
fr_FR: Afficher le nom d’utilisateur

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Simple Arrow
fr_FR: Flèche simple

en: Simple Rounded
fr_FR: Arrondi simple

en: Simple Square
fr_FR: Carré simple

en: Simple image with CSS animation
fr_FR: Image simple avec animation CSS

en: Simplify controls
fr_FR: Simplifier les contrôles %s

en: Single Image
fr_FR: Image seule

en: Single block (no animation)
fr_FR: Bloc unique (pas d’animation)

en: Size
fr_FR: Taille

en: Sku
fr_FR: Réf.

en: Sky
fr_FR: Bleu ciel

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide Entrances
fr_FR: Entrées en glissant

en: Slide Exits
fr_FR: Sorties en glissant

en: Slider autoplay
fr_FR: Lecture automatique du diaporama

en: Slider loop
fr_FR: Boucle du diaporama

en: Slider orientation
fr_FR: Sens du diaporama

en: Slider speed
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Slider type
fr_FR: Type de slider

en: Slider with WP Posts
fr_FR: Diaporama d’articles WordPress

en: Slides per view
fr_FR: Images par vue

en: Small
fr_FR: Petit

en: Smartphone landscape mode
fr_FR: Portable en mode paysage

en: Smartphone portrait mode
fr_FR: Portable en mode portrait

en: Social
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Social Icons
fr_FR: Icônes de réseaux

en: Something went wrong. Please contact us for support.
fr_FR: Un problème est survenu. Contactez-nous pour obtenir de l’aide.

en: Something went wrong: custom.css could not be created.
fr_FR: Une erreur est survenue  : le CSS personnalisé ne peut être créé

en: Something went wrong: js_composer_front_custom.css could not be created.
fr_FR: Une erreur est survenue : js_composer_front_custom.css ne peut être créé.

en: Sort order
fr_FR: Ordre de tri

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Specials
fr_FR: Spéciales

en: Square
fr_FR: Carré

en: Start Here!
fr_FR: Commencer ici !

en: Status
fr_FR: Statut

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
fr_FR: Utilisez ce champ pour styliser différemment un élément en particulier - avec une classe dans le CSS personnalisé.

en: Submit for Review
fr_FR: Envoyer pour révision

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success Classic
fr_FR: Succès classique

en: Summer
fr_FR: Été

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Tab ID
fr_FR: ID de l'onglet

en: Tab Index
fr_FR: Tableau index

en: Tabbed content
fr_FR: Contenu par onglets

en: Tablet landscape mode
fr_FR: Tablette en mode paysage

en: Tablet portrait mode
fr_FR: Tablette en mode portrait

en: Tabs
fr_FR: Onglet

en: Tabs navigation background color
fr_FR: Couleur de fond des onglets

en: Tag Cloud
fr_FR: Nuage de mots clés

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tailored suggestions make building a great timeline. Would you like to disable this feature?
fr_FR: Les suggestions personnalisées agrandissent le fil d’actualités. Voulez-vous désactiver cette fonctionnalité ?

en: Tall
fr_FR: Grand

en: Target
fr_FR: Cible

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy values
fr_FR: Valeurs de taxonomie

en: Team members
fr_FR: Membres de l’équipe

en: Teaser (Excerpt)
fr_FR: Résumé (extrait)

en: Teaser layout
fr_FR: Disposition du Teaser

en: Teaser layout template.
fr_FR: Template du teaser

en: Teaser/Excerpt
fr_FR: Teaser/Résumé

en: Template added to the page.
fr_FR: Modèle ajouté à la page

en: Template name
fr_FR: Nom du modèle

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Block
fr_FR: Bloc de texte

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text alignment
fr_FR: Alignement du texte

en: Text color
fr_FR: Couleur de texe

en: Text on the button
fr_FR: Texte sur le bouton

en: Text source
fr_FR: Source du texte

en: Text with Google fonts
fr_FR: Texte avec polices Google.

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Textarea HTML
fr_FR: Zone de texte HTML

en: Textfield
fr_FR: Champ de texte

en: The "per_page" shortcode determines how many products to show on the page
fr_FR: Le raccourci "per_page" définit le nombre de produits à afficher sur la page

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr_FR: Les changements effectués seront perdus si vous naviguez vers une autre page.

en: The most recent comments
fr_FR: Les commentaires les plus récents

en: The most recent posts on your site
fr_FR: Vos articles les plus récents sur votre site

en: Theme defaults
fr_FR: Valeurs par défaut

en: There are several resources available to Visual Composer users to help you to get around plugin:
fr_FR: Un certain nombre de ressources est disponible pour les utilisateurs de Visual Composer pour vous aider à utiliser l’extension :

en: This is a row container. Divide it into columns and style it. You can add elements into columns.
fr_FR: Voici une rangée. Divisez-la en colonnes et donnez lui du style. Vous pouvez ajouter des éléments dans les colonnes.

en: This is required to enable file writing for js_composer
fr_FR: Ceci est requis pour activer l'écriture de fichier pour js_composer

en: Thumbnail
fr_FR: Miniature

en: Thumbnail size
fr_FR: Taille de la miniature

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title of current post
fr_FR: Titre de l’article actuel

en: Title position
fr_FR: Position du titre

en: To find your flickID visit %s.
fr_FR: Pour trouver votre identifiant Flickr, visitez %s.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
fr_FR: Pour recevoir des mises à jour automatiques, une activation est requise.

en: Toggle block content.
fr_FR: Basculer le block de contenu

en: Toggle content
fr_FR: Basculer le contenu

en: Toggle element for Q&A block
fr_FR: Élément rétractable pour le bloc Q&A (questions et réponses)

en: Toggle row
fr_FR: Rétracter la ligne

en: Toggle title
fr_FR: Basculer le titre

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Rated Products
fr_FR: Produits les mieux notés

en: Top to bottom
fr_FR: Du haut vers le bas

en: Tweet to @
fr_FR: Tweeter à @

en: Tweetmeme Button
fr_FR: Bouton Twitter

en: Two
fr_FR: Deux

en: Typicons
fr_FR: Typions

en: URL (Link)
fr_FR: URL (lien)

en: Unable to load Google Fonts
fr_FR: Impossible de charger le Google Font

en: Uncategorized
fr_FR: Non classé

en: Units
fr_FR: Unités

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update all
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Use Animations
fr_FR: Utiliser des animations

en: Use custom design options
fr_FR: Utilisez des options de style personnalisées

en: Use custom font?
fr_FR: Utilisez une police personnalisée ?

en: Use custom fonts?
fr_FR: Utiliser des polices personnalisées ?

en: Use large button
fr_FR: Utiliser un bouton large

en: Use only letters, numbers and underscore.
fr_FR: N’utilisez que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: Use the current page url to share?
fr_FR: Utiliser l’URL de la page actuelle pour le partage ?

en: Use theme default font family?
fr_FR: Utiliser la police de caractères par défaut du thème ?

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget
fr_FR: Utilisez ce widget pour ajouter un de vos menus personnalisés en tant que widget

en: Use video background?
fr_FR: Utiliser une vidéo en arrière-plan ?

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User @
fr_FR: Utilisateur @

en: VC: Custom Teaser
fr_FR: VC : Teaser personnalisé

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Vertical tabbed content
fr_FR: Contenus par onglets vertical

en: Vertical with count
fr_FR: Vertical avec compteur

en: Video Player
fr_FR: Lecteur vidéo

en: Video icon
fr_FR: Icône vidéo

en: Video link
fr_FR: Lien vidéo

en: View Grid template
fr_FR: Voir le modèle

en: View stream on flickr
fr_FR: Voir le flux sur Flickr

en: Visit Knowledge Base for more information
fr_FR: Rendez-vous sur la Base de connaissance pour plus d’informations

en: Vista Blue
fr_FR: Bleu

en: Visual Composer Settings
fr_FR: Paramètres de Visual Composer

en: Visual Composer Shortcode Mapper adds custom 3rd party vendors shortcodes to the list of Visual Composer content elements menu (Note: to map shortcode it needs to be installed on site).
fr_FR: Le LAL de raccourci de Visual Composer vous permet d’ajouter des raccourcis de développeurs tiers à la liste des éléments disponibles pour Visual Composer (Notez que pour définir un raccourci, il doit être installé sur le site).

en: Visual Composer access
fr_FR: Accès au visual composer

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning Classic
fr_FR: Avertissement classique

en: Watch Video Tutorial
fr_FR: Voir le tutoriel vidéo

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Welcome to Visual Composer
fr_FR: Bienvenue sur Visual Composer

en: Welcome to Visual Composer %s
fr_FR: Bienvenue sur Visual Composer %s

en: What text use as a widget title. Leave blank to use default widget title.
fr_FR: Quel texte utiliser comme titre du widget. Laisser à blanc pour utiliser le titre par défaut du widget.

en: What text use as form title. Leave blank if no title is needed.
fr_FR: Quel texte utiliser pour le titre du formulaire? Laissez blanc si aucun titre n'est souhaité

en: What's New
fr_FR: Nouveautés

en: White
fr_FR: Blanc

en: Widget title
fr_FR: Titre du widget

en: Widgetised Sidebar
fr_FR: Barre avec widgets

en: Width
fr_FR: Largeur

en: With fade
fr_FR: Avec fondu

en: WordPress Widgets
fr_FR: Widgets WordPress

en: Would you like to display the forms description?
fr_FR: Voulez-vous afficher la description des formulaires?

en: Would you like to display the forms title?
fr_FR: Voulez-vous afficher les titres de formulaires?

en: Wrong attribute for '%s' shortcode. Attribute 'param_name' required
fr_FR: Mauvais attribut pour le shortcode  '%s' . Attribut 'param_name' est requis

en: Wrong base for shortcode:%s. Base required
fr_FR: Mauvais base de shortcode :%s Base requise

en: Wrong name for shortcode:%s. Name required
fr_FR: Mauvais nom pour le shortcode:%s. Nom requis.

en: Wrong row layout format! Example: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.
fr_FR: Mauvais format de ligne. Par exemple : 1/2 + 1/2 ou span6 + span6

en: Wrong setting_name for shortcode:%s. Base can't be modified.
fr_FR: Mauvais setting_name pour le shortcode : %s. La base ne peut être modifiée

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You are about to delete this preset. This action can not be undone.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer ce réglage. Cette action est irréversible.

en: You can edit your element at any time and drag it around your layout.
fr_FR: Vous pouvez modifier un élément n’importe quand et le déplacer ou bon vous semble.

en: You can specify the number or order to show, it's set by default to 15 (use -1 to display all orders.)
fr_FR: Vous pouvez spécifier le nombre de commandes à afficher, il est défini à 15 par défaut (entrez -1 pour les afficher toutes.)

en: You have activated Visual Composer version which allows you to access all the customer benefits. Thank you for choosing Visual Composer as your page builder. If you do not wish to use Visual Composer on this WordPress site you can deactivate your license below.
fr_FR: Vous avez activé la version de Visual Composer qui vous permet d’accéder à tous ses avantages. Merci d’avoir choisi Visual Composer pour éditer vos pages. Si vous ne souhaitez plus utiliser Visual Composer sur ce site, vous pouvez désactiver votre licence ci-dessous.

en: You have an outdated version of Visual Composer Design Options. It is required to review and save it.
fr_FR: Vous avez une ancienne version des Options de style de Visual Composer. Il est impératif de la vérifier et de l’enregistrer.

en: You have blank page <br> Start adding content or templates
fr_FR: Votre page est vide<br>Commencez à ajouter du contenu ou un modèle

en: YouTube link
fr_FR: Lien Youtube

en: Your blogroll
fr_FR: Votre Blogroll (page de Blog)

en: Your most used tags in cloud format
fr_FR: Vos mots clés les plus utilisés en nuage de tags

en: Your sites WordPress Pages
fr_FR: Vos pages de site

en: Your user role have restricted access to content elements. If required, contact your site administrator to change Visual Composer Role Manager settings for your user role.
fr_FR: Votre rôle d’utilisateur a un accès restreint aux éléments de contenu. Si nécessaire, contactez l’administrateur de votre site pour modifier les paramètres de Visual Composer.

en: Zoom Entrances
fr_FR: Entrées en zoomant

en: Zoom Exits
fr_FR: Sorties en zoomant

en: bold
fr_FR: Gras

en: center
fr_FR: Centre

en: custom.css could not be created. Cannot write custom css to "
fr_FR: Le CSS personnalisé ne peut être créé. Impossible d'écrire le CSS personnalisé vers "

en: custom.css could not be created. Connection error.
fr_FR: Le CSS personnalisé ne peut être créé. Erreur de connexion.

en: custom.css could not be created. Problem with access.
fr_FR: custom.css ne peut pas être créé. Problème d'accès.

en: italic
fr_FR: Italique

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Cannot write custom css to "%s".
fr_FR: js_composer_front_custom.css ne peut pas être créé. Impossible d'écrire un css personnalisé pour "%s".

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Connection error.
fr_FR: js_composer_front_custom.css ne peut être créé. Erreur de connexion.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Problem with access.
fr_FR: js_composer_front_custom.css ne peut pas être créé. Problème d'accès.

en: justify
fr_FR: Justifié

en: knowledge base
fr_FR: base de connaissance

en: left
fr_FR: Gauche

en: link
fr_FR: lien

en: no title
fr_FR: sans titre

en: right
fr_FR: Droite
